Affiliate marketing Testy a zkušenosti

Zkušenosti z testování E.ON affiliate programu

27.1.2015 3 min čtení

Zkušenosti z testování E.ON affiliate programu

Reading Time: 3 minutes

Před pár dny jsem dostal jako první možnost otestovat nový affiliate program firmy E.ON, který už nějakou dobu sliboval revoluci v oblasti energetických affiliate kampaní. Dnes byl konečně spuštěn pro veřejnost a najdete ho na adrese eon.cz/partnersky-program. Stojí za vyzkoušení? Ukáže revoluci, kterou sliboval?

Provize

Provize nabízí E.ON nejlepší na trhu, v tom určitě dostál svému slibu. Platí za lead i za sale, ale co je nejdůležitější – platí kombinovaně. Rozlišuje pouze u smluv, jestli byla dotažená s jejich asistencí jako výsledek kontaktování leadu nebo jestli byla uzavřena samostatně online. V prvním případě dostanete zaplaceno za veškeré leady a zároveň i za smlouvy, které z nich vznikly, dohromady. Není tedy možné dělit provizi za smlouvu počtem leadů, které jsou potřeba, než jedna klapne. Dostanete zkrátka obojí. V tomto kombu je ale provize za smlouvu nižší, než při samostatném sjednání online.

Pokud se návštěvník rozhodne nevyplnit žádost o kontakt, ale rovnou celou smlouvu online, dostanete 1000,- Kč za plyn a 700,- Kč v případě elektřiny. V iframe formuláři má na výběr. V případě, že zvolí cestu kontaktu s operátorem, dostanete 100,- Kč za lead + 400,- Kč za smlouvu, která z leadu případně vyplyne u plynu a 30,- Kč za lead + 200,- za smlouvu u elektřiny.

Minimálně u plynu jde tedy o zdaleka nejlepší podmínky a přiznejme si to, plyn je jediný obor, který má v affiliate v energetice smysl. Aktuálně bude i elektřina nejlepší, v minulosti jsem ale viděl i víc než 30,- Kč za lead. U E.ON to však může kompenzovat kombinovaná provize.

eonadministrace

Propagační prvky

Co se týká propagačních prvků, najdete tu všechny podklady – odkazy, bannery i iframe formuláře. Ty mohou být responzivní nebo s fixní velikostí. Rozměry mi trochu zlobily, dnes, v den zveřejnění affiliate programu jsem sice dostal nový, opravený kód k vygenerování, přesto jsem si ho ale musel upravit tak, aby mi rozměry nezlobily. Výšku jsem dal fixní a šířku 100%, aby se přizpůsobovala designu. V opačném případě byla vidět pouze horní část formuláře.

screeneon
Neveřejný kód z testování už je dnes vylepšený, nicméně stále ne dokonalý.

Jinak obecně u formulářů mi chybí možnost vložení vlastního identifikačního ID a samozřejmě děkovačka či konverzní pixel. To už je ale samo o sobě na trhu vzácnost. Alespoň nějaké subID nebo Source by měl být samozřejmostí. U odkazů je tohle vyřešeno výborně, máte k dispozici hned 4 parametry: Source, Medium, Campaign a Content. Víc určitě nebudete potřebovat.

Porodní problémy

eonformSpuštění samozřejmě provází některé menší porodní problémy. Je trochu škoda, že třeba formuláře se generují mimo administraci na jiném webu. Jako problém ale vidím, když hned v prvním kroku formuláře můžete rozkliknout z rozbalovacího menu první položku pouze v levé části a ne v pravé, kde je rozbalovací šipka. I já ho při testování rozkliknul vždy až napotřetí.

Jako vyloženě velkou chybu z pohledu marketingu považuju, že po proklikání formuláře a kliknutí na CTA „chci sjednat úsporu online“ mě to přesměruje na obecnou stránku http://www.eon.cz/cs/domacnosti/stante-se-zakaznikem-eon.shtml, přitom už by mohli sbírat kontaktní údaje. Zákazník neví, kam dál. To bude jistě snižovat konverze do prodeje.

Závěr

I přes pár technických a jednu marketingovu chybu je vidět, že si chlapi z ARGO22 dali na programu hodně záležet, a že ze strany E.ONu dostali možnost nabízet velkorysé provizní podmínky. Jakmile vyladí poslední mouchy, není moc, co řešit, protože lepší energetický affiliate program v tuto chvíli nenajdete. Minimálně u plynu má smysl přehodnotit, jestli se opět nevyplatí se na něj zaměřit.

PS: Partnerský program od E.ON má jedny z nejlépe napsaných obchodních podmínek, které jsem na trhu viděl. Je vidět, že je psal někdo, kdo affiliate oboru rozumí. Kdejaký inzerent by se mohl inspirovat.

7 komentářů
 1. Tomas

  Slovak sa tam asi nezaregistruje co? Nechce mi tam zobrat DIC.

  • Jan Vodička

   Dobrý den Tomáši, zatím jsme program spustili pro Českou republiku. Rozšíření pro Slovensko je plánu. Zatím však přesně nedokážu říct, kdy k němu dojde. Pro bližší informace mě, prosím, kontaktujte na email. Díky.

   • petr

    Musim mit zivnostensky list?

    • Jan Vodička

     Dobrý den Petře, do Partnerského programu E.ON se můžete zapojit i bez živnostenského listu. Pokud to však s affiliate marketingem myslíte vážně, tj. chcete se mu soustavně věnovat za účelem dosažení příjmu, zřízení ŽL je dokonce vaší povinností. Pro více informací ohledně ŽL doporučuji článek na http://www.ipodnikatel.cz/Zahajeni-podnikani/prilezitostne-prijmy-vs-podnikani/Zdaneni-prilezitostnych-prijmu.html.

 2. Petr

  Díky Honzo, no já vám tam psal už asi před 3 týdny, že chci více info o affiliate a odezva žádná no...

  • Jan Vodička

   To se moc omlouvám, zřejmě nám váš dotaz zapadl někde v půli cesty. Snad se to již nestane a doufám, že jsme vám alespoň nyní pomohli.

 3. Mira

  Bohužel, bez reakce na e-mail. Po telefonu eon ani o programu velice nic neví, a to mě spojovali a spojovali až mě spojili s it oddělením. Těžko dělat závěry, ale co se týče reakce na dotazy, tak tady bych viděl hodně velké mínus.

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.