Facebook

Facebook je největší sociální síť na světě. Byla založena 4. února 2004 v Cambridge, v Massachusetts zakladatelem Markem Zuckerbergem, bývalým studentem Harvardu a Eduardem Saverinem. Mark byl mimo jiné obviněn z ukradení nápadu na tuto sociální síť. Skončilo to mimosoudním vyrovnáním.

Původně byl Facebook pouze pro studenty Harvardu a běžel na doméně thefacebook.com. Během pár měsíců se rozšířil na další univerzity, později byl zpřístupněn všem s univerzitní e-mailovou adresou (.edu, ac.uk, …) a nakonec i komerčním firmám. Od září roku 2006 se může do Facebooku registrovat každý, kdo je starší 13 let.

Dnes (k přelomu let 2018/2019) má Facebook 35 tisíc zaměstnanců, přes 1,5 miliardy uživatelů aktivních denně a a přes 2,3 miliardy uživatelů aktivních alespoň jednou měsíčně. Vydělává miliardy dolarů na reklamách, které může na Facebooku spustit kdokoliv. Díky množství informací o uživatelích může každý inzerent na Facebooku velmi konkrétně cílit.

Facebook je také známý svou snahou o inovace. Zabývá se umělou inteligencí, strojovým učením, nebo virtuální realitou. V minulosti představil projekt celosvětového rozšíření dostupnosti internetu.