Affiliate marketing Co/Koho propagovat?

Riskantní affiliate programy

10.11.2014 2 min čtení

Riskantní affiliate programy

Reading Time: 2 minutes

Už delší dobu se cítím jako takový ombudsman affiláků. Ať už v pozici affiliate managera, nebo teď v pozici vlastníka oborového média – vždy jsem bojoval za zájmy affiláků a proti podmínkám, které k nim nebyly fér. Když teď pominu, že hodně affiliate programů stále umožňuje vydělávat i nepodnikatelům, nebo že se běžně zaměňují pojmy lead/sale, vnímám na trhu mnohem závažnější prohřešky.

Za poslední dny se uskutečnilo několik událostí, a protože samotné programy a sítě o nich bohužel mlčí, chci o nich informovat sám. Pokud o nich zatím nevíte a dotyčné programy propagujete, ušetřím vám zbytečně propálené peníze.

Freemoney.cz

Do nedávna byl Freemoney celkem slušný affil pro adult traffic. Minulý týden však přestal fungovat, o 3 dny později opět naskočil, ale dnes je doména přesměrována na freevideo.cz. K administraci se sice stále lze přihlásit přes freemoney.xpay.cz a uvidítě svá čísla, ale nové kliky se nezapočítávají. Vypadá to na blížící se konec bez jakéhokoliv upozornění, bez vysvětlení a bez náhrady. Podpora na emaily nereaguje.

OMEGA půjčky

Firma Money Now, která vlastní affiliate program OMEGA půjčky, začala rychle ukončovat spolupráci se Zanoxem, s Potenzou a dalšími. Jejich vlastní affiliate program ukazuje chybu 404. Pokud máte stále nasazené prvky, urychleně je vyměňte, protože už se pravděpodobně nedostanete ani ke stávajícím výdělkům. Opět bez jakéhokoliv vyjádření affiliate program zmizel a emaily na affiliate managery nefungují.

Green Coffee

Green Coffee byla jedna z nejvýnosnějších kampaní v 5DM Affiliate Clubu. Naštěstí jde o kvalitní síť, takže nekomunikace nebo nevyplacení vám zřejmě nehrozí. K ukončení spolupráce s inzerentem běžně dochází, proti tomu se asi nedá nic dělat. Co mi však vadí, je, že o téhle události skoro nikdo netuší. Jsem tam zaregistrovaný jako affilák a nedostal jsem o tom žádnou zprávu. Prohlížel jsem dokonce i notifikace v administraci. Pokud bych měl kampaň nasazenou, vůbec bych netušil, že došlo k ukončení a nechal bych běžet kampaně dál… Není dobré dozvědět se o tom z Twitteru jiného affiláka.

DobráPoptávka.cz

K podobnému incidentu došlo také v Affiliate Clubu minulý měsíc u kampaně stavebních poptávek. V propagaci je zakázána jakákoliv forma PPC (tedy i na vlastní web), ačkoliv v podmínkách je zakázána pouze přímá PPC arbitráž. O zákazu nemohl tušit žádný affilák, což v praxi znamenalo ztrátu mnoha času a úsilí. Vím minimálně o jednom velmi naštvaném affilákovi, který registroval první úspěchy a chystal větší projekt. Konkrétně tato kampaň je totiž velmi vhodná na budování velkého množství podstránek pro různá long-tail klíčová slova.

14 dní by měl být základ

Každý z nás jistě dokáže pochopit, že sem tam dojde k ukončení spolupráce s inzerentem, případně dojde k celkovému ukončení affiliate programu. Naprostým základem slušného chování by však mělo být upozornění mailem a na oficiálních sociálních kanálech minimálně 14 dní před samotným ukončením. Affiláci by měli mít možnost pozastavit své kampaně i v situaci, kdy jsou třeba momentálně mimo počítač a dostanou se k němu až za pár dní. Při velkých objemech je každý zbytečně propálený den velmi drahý.

Jeden affilák mi kdysi řekl, že nejvíc peněz vydělal v situacích, kdy si nechával jen zlomek z provize a drtivou část investoval zpátky. V takovém případě by pro něj mohlo ukončení a týdenní mlčení znamenat smazání veškerých výdělků z minulosti. Zbytečným propálením investic během těch pár dnů by totiž mohl přijít o víc. Důvěra podobného affiláka se pak zpátky získává jen velmi těžce.

7 komentářů
 1. vaclav.travnik@gmail.com

  Ahoj, osobně jsem dostal zprávu od 5DM že ukončují kampaň. 4.11.2014 Zdravíme z AffiliateClubu! Omlouváme se za vyrušení. Kontaktujeme vás jako přihlášeného affiláka do kampaní: - Green Coffee/Zelená káva - Green Coffee Shake - Vanilka+Čokoláda Tyto kampaně budou během dneška pozastavené. Prosím o okamžité zastavení propagace na vaší straně. V horizontu několika týdnů očekáváme spuštění nových kampaní na Green Coffee - na tom nyní pracujeme. Děkujeme za pochopení a ještě jednou omluva za možné komplikace. ----- Osobně jsem ukončení vůbec nečekal, vytvořil jsem web, pustil reklamu na sociální síti a najednou konec. Stát se to může, ale jak říkáš ideálně říct dopředu alespoň 14 dní.

  • Maigi

   Zvláštní, že to poslali jen někomu. Možná vyfiltrovali ty, kteří měli nasazené prvky této kampaně - to pak znevýhodní ty, kteří se na kampaň připravují a chystají web. Ti se o tom nedozví vůbec. Ten mail je fér, ale doslova za 5 minut dvanáct... Během dneška? Tzn utíkej hned k počítači, ať jsi, kde jsi a zastav kampaně, jinak každou chvíli začneš přicházet o peníze? Hrozné.

 2. Jakub

  Také jsem dostal stejný e-mail. Dost mi zkazil náladu. Akorát jsem rád, že sem neměl čas spustit propagaci, kterou jsem měl v plánu, to by byl zbytečný čas i peníze.

 3. vaclav.travnik@gmail.com

  Přesně jak říkáš za 5 minut dvanáct. Hlavně jak říkáš někdo začne tvořit web a vůbec o tom nemá tušení. Osobně jsem jednou musel vypnout kampaň za 3 dny od spuštění, ale na základě žádosti klienta, také jsem s tím nesouhlasil strašně lidí se tím naštve. Bohužel má klient někdy jiná očekávání. Po rozjetí například nestíhá odbavit poptávku.

 4. LukasP

  Cookies vymazány a konečně jsem mohl přelouskat článek... Otázka tedy zní, bude konec poptávkové kampaně také u Affilnetu (fajnpoptavka.cz)? Ta jede také přes epoptavka.cz, stejně jako dobrapoptavka.cz. Předevčírem mi byla jedna konverze zamítnuta, dnes uvidíme. Další kampaně na které bych rád upozonil: Ferratum u affilnetu. Mám nevyhodnocené leady z 20.6.2014. Pokud nedokáži něco vyhodnotit za 5 měsíců, nechápu smysl a přínos té kampaně pro affiláky. Raději nasadit prvky od espoluprace.cz. Podobné to bylo s půjčkou AASA, která se vyhodnocovala snad 3 měsíce (naštěstí se dovyhodnotila - vše zamítnuto). Chápu, že síť musí čekat na nějakou synchro s cílovou společností, ale přeci to mají nějak smluvně ošetřené a ta kampaň je zbytečná. eSpoluprace.cz ukončila kampaň Zaplo.cz a bude ukončovat kampaň Vata Online (email říká 14.11.) - to má celá řada affiláků taky na webu (srovnávače půjček) stále beze změn. Trochu mě poslední dobou děsí Kredito24 u stejné sítě. Dříve leady byli, teď nejsou a nevím co za tím vězí. Další affil na který bych upozonil je slune-cz.cz. Nekomunikace (nezodpovězeny cca 3 emaily), zpožděné vyhodnocování prodejů (i 3 měsíce nevyhodnocené, pak to vyhodnotí vše najednou). Na druhou stranu vždy faktura proplacena, ikdyž po splatnosti a po upomínce. Affil pro ně není prioritou jen doplňkem o který se nikdo nestará. Doporučuji najít alternativu. O Rajpradla.cz byla již řeč na sociálních sítích. Nevyplací, pokud ano se zpožděním. Top affilákovi dala splátkový kalendář, protože neměla na vyplacení jeho provizí. Množí se negativní recenze na Heurece od zákazníků. Takže eshop jde ke dnu a to Rajpradla byl největším prodejcem spodního prádla a plavek. Dokonce před Astratexem. To je tak co mě za tu chvíli co to čtu napadlo... Není nad giganty typu Dovolena.cz či Invia.cz.

  • tom

   to samé, u Affilnetu je hrozný bordel..... např. neplatící "Best for dogs" , x kampaní nemá přesné údaje a nefunkční linky :( A výplatní minimum 4.000,-Kč hovoří samo za sebe :( Nejspíš tuto ("síť ) opustím a navíc se o ní všude zmíním.

 5. tom

  to Lukas P : njn, jenže 1% u Invia a třeba Alza je česky řečeno "prdlajz" :(

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.