Odkud pracovat, když si můžete vybrat a proč není práce z domova a po kavárnách taková hitparáda
Reading Time: 5 minutesVelká spousta lidí sní o podnikatelské nezávislosti, kdy mohou pracovat kdykoliv a odkudkoliv. Z domácího pracovního koutku, z útulné kavárny s výhledem, z vlastní kanceláře a podobně. Obzvlášť, když se rozhodnete být affilákem, blogerem, nebo obojím. Věřím, že vám do toho můžu trochu kecat, protože… když to v rychlosti shrnu, po nehodě (2008) jsem pracoval:
- asi 3 roky z domova,
- pak jako affiliate manager v řekněme střední firmě,
- pak ve startupu (na začátku jsem byl tuším zaměstnanec č.5),
- pak po kavárnách,
- pak ve vlastní kanceláři,
- pak v další vlastní kanceláři,
- pak v další vlastní kanceláři,
- pak jsme s kámošema dali kancly dohromady a pracovali jsme z kanclu Na Příkopě,
- pak v korporátu, protože se mi konzultace zvrhla v rok a něco dlouhé angažmá v PPF
- a teď jsem zase doma, protože borci z Příkop se rozrostli a jejich noví zaměstnanci mi zasedli místo 😀
Jak a na čem dnes pracuju, což je tenhle blog a Bankonaut, se dá dělat odkudkoliv. Můžu si tedy vybrat a zhodnotit, kde to bylo nejlepší. Vyzkoušel jsem snad všechno kromě pracování z pláže, což považuju za pitomost už když to slyším vyslovit nahlas. Jak tak přemýšlím nad tím, jak si nastavit režim a odkud, napadlo mě, že to sepíšu i pro vás.
Zkušenosti z práce z domova
Práce z domova je na začátku příjemná, ale není dlouhodobě udržitelná. Znám snad jen jednoho člověka (Ahoj Mário), kdo to dlouhodobě dokáže zvládat. Plusy? Můžete vstávat, kdy chcete, získáte čas ztracený dojížděním, pracovní prostředí si zvelebíte, jak se vám zlíbí, zkrátka ty výhody vám asi dojdou už jen, když si to představíte.
Nevýhody ale nejsou na první pohled vidět. Začnou se vám zhoršovat záda z práce z gauče či postele, kam se kvůli změně budete přesouvat, psychika z dlouhodobé samoty a kvalita spánku. Celý den do sebe budete házet střídavě čokoládu a chipsy, abyste kompenzovali moc sladké a moc slané výplně dlouhého času bez mluvení. To je situace, kdy jste doma sami. Pokud nejste doma sami, bude to vypadat, že máte automaticky čas, když jste doma.
Zhruba každé tři dny budete vyhledávat záminku pro cestu do města mezi lidi. Velkým problémem je i prokrastinace. S ní se lépe bojuje, když se člověk ráno obleče, cestuje do kanceláře, kde se posadí a hlava se mu tak přepne do pracovního módu. To se doma nestane. Na druhou stranu toho uděláte docela dost, protože nevíte, kdy skončit. To je obecně podnikatelský problém. Doktor mi doporučoval, ať si stanovím hodinu, po které večer už nebudu pracovat. Režim je pro tělo hodně důležitý a při práci z domova vyžaduje dost sebekázně.
Zkušenosti z práce ve startupu
Práce z kanceláře v malém startupu je celkem příjemná. Bohužel si dřív nebo později vyžádá veškerý váš čas. V malém startupu jste nezastupitelnou a často klíčovou součástí výsledků na rozdíl od korporátu. Proto vás mohou uhánět i mimo pracovní dobu bez jakéhokoliv ohledu, využívat vaše osobní aktivity, profily na sociálních sítích atd.
Pokud vás nemá práce v něm štvát, mělo by jít o váš vlastní startup. To nebyl můj případ, ale podle informací, které se ke mně dostaly, to ani majitelé neměli moc jednoduché sami se sebou, natož ještě s firmou. Asi existuje příjemná práce tohoto typu, kde se dají nevýhody odstranit. Možná.
Zkušenosti z práce v korporátu
Korporát má jednu výhodu. Na rozdíl od startupu plně respektuje, kdy pracovní doba začíná a končí. Většinou jste mezi kolegy, kteří jsou starší, takže už mají své rodiny a po práci se jim chtějí věnovat. Mají to nastavené tak, aby to mohlo fungovat dlouhé roky a neplánují se během dvou let nevyspat, rozejít a vyhořet. Takovou extrémní zkušenost ze startupu sice nemám, ale vzhledem k běžné snaze o šílený růst se ve startupu často zapomíná na nějaké lidské hranice. Nepovažuju to za dospělé, rozumné ani zdravé.
Nevýhody? Jakákoliv práce v týmu větším, než je 5 lidí, začne být neefektivní a byrokratická. Tak to prostě je, potřebujete malé samostatné týmy s jednoznačným vedením, které má plně v kompetenci vše, co se toho týmu týká. Jako v armádě. Začne vás vyčerpávat, až začnete celý den pracovat na obhajobě pětiminutového úkolu někomu, kdo tomu nikdy nebude rozumět.
Bude mi ale chybět kulečník přímo v kanceláři.
Zkušenosti z práce po kavárnách
Tohle jsem si vyzkoušel pár měsíců. Na jedno dopoledne je to super. Vystřídáte pár kaváren, protože je vám trapné někde sedět celé dopoledne. Ale celý den? Celý týden? Měsíc? Střídat kavárny bude nutné častěji. Všude si musíte něco dát, i když nemáte žízeň a kafe už vám leze i ušima. Takže taky často potřebujete na záchod. Ne všude chcete nechat otevřený drahý notebook bez dozoru. A pak to taky něco stojí. Kafčo není drahé, ale měsíc práce po kavárnách v praze stojí asi 16 tisíc. Jednou jsem si to spočítal a hned, jak mi vyšlo tohle číslo, obratem jsem si pronajal vlastní kancelář. Je to totiž levnější.
Zkušenosti z práce z vlastní kanceláře
V první kanceláři jsme byli dva. Někdy jsem tam byl sám, protože kamarád nedorazil. Když jsem byl sám, chyběl mi pokec. Když dorazil, moc jsem toho nenapracoval. Pak jsem měl dvě kanceláře postupně sólo. Sice jsem toho udělal hodně, ale samota mi lezla na mozek, takže jsem často hledal důvody ke schůzkám o ničem. Pak jsme spojili kanceláře a tak v kanclu skoro vždy někdo byl. Byla to sice příjemná změna, ale o hluboké práci se mi už mohlo jen zdát.
Řešení
Jak vidíte, všechno stojí za prd. Přišel jsem ale na pár věcí.
Jedna z nich je, že nechci trávit život v kanceláři. Rád bych si nastavil podnikání tak, abych se mu mohl věnovat méně a mít tak o něco dobrodružnější život, než před monitorem.
Druhá je, že člověk potřebuje mít v životě režim, místo, kde může být sám kvůli hluboké práci a zároveň místo, kde může být mezi lidmi, které zná. Potřebuje obojí a ideálně tak, aby mohl během dne přejít z jednoho do druhého.
Řešením může být coworking + vlastní kancelář, ale ne na každodenní osmihodinové docházení. Může to být nějaký vlastní startup s tím, že tam budete mít pro sebe místnost, kde se můžete zavřít a mimo ní kolegy, se kterými můžete kdykoliv mluvit. Může to být i jiné kombo, ale jsem si jistý, že k dlouhodobé spokojenosti potřebujete chodit mezi lidi a zároveň mít kdykoliv k dispozici místo, kde se můžete v případě potřeby o samotě ponořit do nějakého úkolu.
Jakub Musil
Ahoj Michale, pekny souhrn z praxe. Mel jsem to podobne a nakonec jsem sve podnikani prizpusobil domaci pracovne. Nepotrebuji socialni interakci. V podstate pracuji nejlepe, kdyz cely den nikoho nevidim. Takze jsem si doma vyclenil jednu mistnost, kterou mohu okupovat jen ja sam. Navic vsichni respektujii, ze tam nikdo nevleze, pokud zrovna pracuji. Je to pouze moje pracovna. Nikdo jiny tam nema a nesmi mit zadne sve veci. Mam doma pritelkyni na materske s dvouletym koumakem a prave diky temto striktnim pravidlum dokazu vyborne pracovat i pres tu malou ZOO, co se obcas u nas doma realne deje. U prace mam klapky na usich se Spotify. To me zcela izoluje od okoli. Kdyz uz musim ven, tak za klienty. ;)
Tomáš
Chybí mi tam jedna klíčová možnost - "coworky". Spoluprovozuji cowork v Opavě (www.LoveCoWork.cz). Členové si mnohou vybrat kancelář nebo openspace. Pomáháme členům pomocí různýc školení (např. měli jsme skvělé školení s Pavlem Minářem na GSuite, Martinou Baierovou - Myšlenkové mapy atd.) Jsou to skvělé nástorje a podpora nejen ro coworkery.
Maigi
To je pravda, to tam chybí jednoduše proto, protože s ním nemám zkušenost. Hodně se mi líbí připravovaný HubHub Na příkopě.
Robert
Pravdivý článok tak isto som si vyskúšal takmer všetky formy práce a miesta na prácu. Veľa ľudí sníva o práci z domu a o voľnosti apod. Ale tie nevýhody a negatíva už nevidí nikto, kto si to nevyskúša - napr. samota - to môže človeka totálne zničiť a psychicky odrovnaať. Potom s produktivitou to je rôzne - niektoré dni sa dá toho spraviť ako inde aj za týždeň práce a niektoré dni človek len tak ako keby preflaká. A potom si to treba ešte aj rozumne vedieť nastaviť v živote - lebo keď človek má možnosť pracovať nonstop 24 hodín denné - tak to tiež nepridáva na psychickej pohode. Čo sa mi ešte ako tak osvedčilo - tak sú také kratšie niekoľko týždňové výlety do zahraničia a cestovanie medzi jednotlivými mestami na pár dní a pracovanie z lobby hotelov a hostelov.
Filip
Perfektní post, naprostý souhlas. Ve Weboo to máme vyřešeno kombem open space + rest room + uzavřená jednačka Ideálně se během dnes přesouvám a měním sed / leh. Ale zase, kompletní výhra to není :-)
Chlapec z vesnice
Práca z domova sa musí dobre nastaviť. Ja vstávam niekedy o pol siedmej, niekedy o pol deviatej, niekedy medzi. Priateľka chodí do zamestnania o pol ôsmej. Po hygiene púšťam notebook, o hodinu raňajkujem. To mi stačí na kontrolu mailov, zárobkov a nevyhnutné činnosti. Potom sa venujem písaniu článkov a PR článkom, pijem kávu. O pol jednej balím a idem do mesta, kde mám svoju solo kanceláriu a archív dokumentov. O jednej obedujem v reštike o dve poschdia nižšie, o štvrtej sa prezliekame a odchádzame s priateľkou do záhrady, kde sme až do zotmenia. Po návrate domov ešte tak dve tri hodinky sedím za notebookom. Pretože mám na prácu obmedzený čas, snažím sa tých pár hodín osamote byť efektívny. Za pracovný polohovateľný stôl doma mi slúži žehliaca doska, sedím na polohovateľnej kancelárskej stoličke, v panelákovej obývačke sa na to nájde miesto. Na gauči ani v posteli nepracujem, hoci často na pár desiatok minút ležím, buď TV alebo časopis. Operovaný chrbát to potrebuje. Takto sa mi to super páči. Doobeda práca, popoludní ešte trochu, podvečer relax a čerpanie inšpirácie na písanie aj zdravá rehabilitácia a prísun potravín. Zažil som korporát aj živnosť, prácu z bytu aj kanceláriu naozaj solo. Podarilo sami skombinovať súkromie aj sociálne kontakty tak, aby mi to neprekážalo, ale podporovalo moju prácu a život a nebolo to drahé.
Dívka
Moc hezký článek, a zároveň souhlasím, že práce z domu není takové peříčko jak si kdekdo může myslet. Nejhorší na všem vidím dvě věci: 1) člověk si musí nastavit fungující režim. 2) sociální izolovanost, která časem přivede i největšího introverta do depek. S fungujícím režimem zápasim a na tom musím silné zapracovat. Je docela ale těžké překonat můj OCD a místo úklidu zapnout notas :D. S 2) se snažím také pracovat a mám vyhrazené 2 dny v týdnu, kdy chodím ven. Kdysi jsem měla tendence nevylizat z baráku i 2 měsíce a jenom pracovat. Co udělá s člověkem taková izolovanost, na to by nestačil ani článek :), takže interakce s okolím je rozhodně důležitá. Přesto si ale myslím, že práce z domu má své nezaměnitelné kouzlo. Po těch všech kariérních zradach je to vykoupení :).
Maigi
Díky za komentář. K té poslední větě: možná v tom je ten klíč, střídat to. Po korporátu má člověk chuť pracovat z domova a po dlouhé práci z domova má člověk chuť zase někam docházet atd.