Affiliate marketing Affiliate nástroje Doporučené nástroje

Numerous jako náhrada všech affiliate dashboardů

18.1.2016 5 min čtení

Numerous jako náhrada všech affiliate dashboardů

Reading Time: 5 minutes

Teprve nedávno jsem objevil skvělou aplikaci Numerous, která, jak už název napovídá, sdružuje vaše čísla a udržuje je aktuální. Jako affilák jsem samozřejmě začal implementovat svá affiliate čísla. Vzápětí jsem pochopil, že díky real-time ukazateli čísla a díky grafu jeho historie umí tahle appka nahradit jakékoliv dashboardy a data z nich zobrazit na jediném místě – v prohlížeči, mobilu nebo i v Apple hodinkách.

Lákavá představa pro každého affiláka, že? Implementace všech potřebných čísel, třeba takový konverzní poměr z Google Analytics, je však někdy docela oříšek, protože v základních možnostech tohle aplikace nemá. Proto je tu dnešní návod.

Když to nejde takhle, půjde to jinak

numerous-sluzby

Aplikace Numerous má několik základních služeb, které podporuje. Jejich přehled vidíte na obrázku. Těmi ale jeho možnosti nekončí, spíš začínají.

Ze základních služeb můžete využít nějaká čísla z vašich Facebook a Twitter účtů. Například já sleduji počet followerů na mých 2 Twitter účtech. Sleduji také kurzy měn Dolaru a Eura. Jako zajímavost můžete sledovat zbývající dny do nejbližšího meteorického roje nebo startu rakety SpaceX. Pokud máte náhodou vůz Tesla, můžete sledovat stav jeho nabití a další perličky.

Nás ale spíš budou zajímat služby IFTTT, Zapier a Google tabulky. Když totiž nějaká data dostanete do výše uvedených služeb, můžete je díky nim dostat i do Numerous. Když to nejde tak, půjde to jinak. Možnosti IFTTT, Zapier a Google tabulek jsou prakticky nekonečné.

IFTTT

Kdo nezná IFTTT, jde o službu propojení API přibližně 300 různých služeb do vzorce: pokud NĚCO, tak NĚCO. To „NĚCO“ může být jakákoliv akce, kterou API podporuje.

Můžete tak sestavovat automaticky fungující vzorce typu: Pokud bude GPS mého mobilu v blízkosti X km od domova, zvedni teplotu termostatu NEST doma na vyšší, abych až přijedu domů, měl doma teplo a zároveň šetřil, když tam nejsem.

Možnosti této služby jsou limitované především vaší fantazií. Jděte spíš cestou, že si sepíšete čísla, která chcete sledovat a pak přijděte na způsob, jak je dostat do Numerous, než abyste se omezovali návrhy služeb samotných. Já třeba zadal číslo počtu článků, které mi zbývá sepsat do konce existence tohoto členství a každé pondělí ráno se mi z tohoto čísla automaticky odečte hodnota 1, takže je vždy aktuální.

Zapier

Zapier je stejná služba jako IFTTT, jen má jiný sortiment podporovaných služeb v základní nabídce. Využívám Zapier jen proto, že má v nabídce Slack, takže díky němu sleduju počet zaregistrovaných affiláků v nově vzniklém diskuzním fóru affilaci.slack.com (kdo tam nejste, prozkoumejte mailovou schránku, měli byste mít pozvánku).

Google tabulky

Pokud nejste programátoři, nebo si rádi práci usnadníte a nechte psát složitý kód, pak Googlete, co všechno se dá dostat do Google tabulek. Našel jsem třeba tento návod na samoaktualizující se čísla z API zdrojů Facebooku, Twitteru a dalších.

Nás affiláky bude zajímat, že Google tabulky mají už v základu možnost doinstalovat plugin Google Analytics. Numerous sice má kanál Google Analytics, ale ten posílá pouze počet návštěvníků a zobrazených stránek. My chceme především počet cílů a konverzní poměr. Plugin najdete v záložce doplňky. Po jeho nainstalování uvidíte následující možnosti:

googleplugin

Zvolte Create new report a nastavte, jaké číslo chcete z Google Analytics vytáhnout. Správné nastavení vypadá nějak takhle, pokud chcete počet cílů. Nezapomeňe svůj report pojmenovat podle čísla, které taháte, abyste se v tom vyznali.

report

Podobných reportů udělejte tolik, kolik chcete čísel. Každý report vám po spuštění vyrobí novou stránku v dokumentu. V něm najdete na řádku 12 vytažené číslo. Spustíte ho jednorázově přes Doplňky/Google Analytics/Run reports. Využijete ale určitě další možnost, kterou je Schedule reports. Díky ní se budou reporty spouštět sami každou hodinu.

report2

Vznikne vám taky stránka s názvem Report configuration. V ní nastavujete konfiguraci každému reportu. Například můžete upravit časové rozpětí, za které má být číslo vytaženo. Fungují i dynamické zadání, jako je today. Všechny možnosti popisuje návod zde:

https://developers.google.com/analytics/solutions/google-analytics-spreadsheet-add-on

configurace

Nakonec vám doporučuju vyrobit si stránku, kde budete mít všechna výsledná čísla pod sebou s komentářem, o jaká čísla jde. To uděláte velmi snadno, stačí napsat do buňky znak = pak kliknout do konkrétní stránky dokumentu, následně do buňky na 12.tém řádku, kde je hodnota a nakonec zmáčknout enter. Sám mám v takovém přehledu všechna čísla pod sebou ve sloupci A a ve sloupci B mám popisek pro přehlednost.

V Numerous už jen přidáte nové číslo ze zdroje Google tabulek, zvolíte svůj dokument, stránku přehledu, sloupec A a řádek podle toho, jaké číslo importujete. Pokud jde o počet leadů, zvolíte běžné číslo, pokud jde o konverzní poměr, zvolít typ procent. Hotovo.

iphonenumerous

Pro majitele iPhonů mám dobrou zprávu. Numerous má také widget do today přehledu, takže pro zobrazení libovolných čísel vám bude stačit přejet prstem po obrazovce shora dolů.

numeroustoday

Real-Time leady

Z výše uvedeného návodu vyplývá, že číslo není real-time, ale jen jednou za hodinu obnovované. Real-time leady ale můžete do Numerous dostat. Lze to přes email. Pokud máte vlastní děkovací stránku, můžete na ní mít php kód, který odešle předdefinovaný email. Můžete do kódu napsat, z jakého emailu se kam email pošle. To se hodí, protože klasické přeposílání přes filtr vám nepomůže.

Pokud chcete v GMailu někam něco přeposlat, musíte potvrdit kliknutím na odkaz, že cílová adresa je vaše. To u IFTTT nemůžete, tam je třeba, aby email dorazil na adresu trigger@recipe.ifttt.com, kde nemůžete potvrdit, že je vaše. PHP kód po vyplnění leadu však odešle email kamkoliv bez nutnosti cílovou adresu potvrzovat. Email může mít v předmětu identifikátor, který definuje, o jaký jde web. V IFTTT pak uděláte víc rovnic, kde každá bude aktualizovat jiné číslo v Numerous. Real-Time leady jsou hotové.

Po kliknutí na detail libovolného čísla a položení telefonu na šířku, se objeví graf historie. Real-Time leady jsem si zatím jen vyzkoušel, ale plánuji je nasadit na všechny weby.

cinkatko

API

Předdefinované kanály v Numerous, nebo ve službách, jako jsou IFTTT, které podporuje, vyřešíte drtivou většinu všech čísel, která chcete sledovat. Pokud ale některé nevyřešíte, je tu ještě vlastní API. Skrz API můžete ovlivňovat jakékoliv číslo v Numerous. Napojení vám zajistí šikovný programátor za pár korun, třeba přes stovkomat nebo fiverr.com.

Odkaz na dokumentaci je tady:

https://developer.numerousapp.com/guides/metrics

Napadá mě jako zdroj třeba API Affilboxu, nebo API HasOffers (na něm běží AfiiliateClub nebo eSpolupráce), případně ještě API Smart Emailingu, kde máte své emailové seznamy a chcete znát stav vaší databáze.

Díky těmto možnostem dostanete do Numerous jakékoliv číslo, které jako affilák potřebujete sledovat. Vaše stávající dashboardy affiliate sítí a programů už tedy nemusíte denně navštěvovat. Vše máte na jednom místě.

6 komentářů
 1. ja@ondrejmartinek.cz

  Díky za tip - přesně takový dashboard budu dávat dohromady - chci si dát na jedno místo data z PAPu, Affiboxu, CJ, HashOffers + Smartemailing a pár klíčových čísel z Analytics. Jen bude sranda vydolovat nějaké datové formáty od affilů, které běží na "vlastním řešení"... Dám vědět, jestli se mi to podařilo dát do kupy :)

 2. dan.kufa@seznam.cz

  Ahoj, díky za návod. Podařilo se ti nějak vyřešit jak automaticky dostat data z FB reklamního účtu (CPL, CPC, CTR, Costs) do google spreadsheets, potažmo do Numerous? Ten článek na který odkazuješ je už bohužel zastaralý. Jediný na co jsem po dvou hodinách googlení přišel je využít službu supermetrics za 88 eur měsíčně. (Což mi přijde zbytečně moc, vzhledem k tomu o co se jedná) Dík

 3. Maigi

  Tohle jsem řešit nemusel, ppcčkař mi vyplňuje google tabulku, ale FB by měl mít na tohle API, ne?

 4. dan.kufa@seznam.cz

  Hm, tak vzhledem k tomuhle článku: http://blog.numerousapp.com/ to je asi jedno... Každopádně díky za odpověď :)

 5. Maigi

  do prdele :( klidně bych za to i platil :(

 6. Petr

  Jakou náhradu místo numerousapp používáte?

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.