Affiliate marketing Blogování Cíle & produktivita E-mail marketing Online business Ze života affiláka

Novoroční bilancování 2020/2021

31.12.2020 6 min čtení

Novoroční bilancování 2020/2021

Reading Time: 6 minutes

Přemýšlel jsem, jak strukturovat dnešní článek. Jak strukturovat rok 2020? Po projektech? Napřed co se povedlo a pak co se nepovedlo? Pro sebe to ale už takhle nehodnotím.

Od roku 2017 si vedu jednu nástěnku v Trellu. Od února 2017 tam každý měsíc reprezentuje jeden sloupec. V něm jsou karty – události, myšlenky, přečtené knížky, podnikatelské kroky, úspěchy, úspěchy druhých, ale i problémy a těžké chvíle. Cokoliv, co bych si asi měl zapamatovat o daném měsíci mého života.

Díky té nástěnce je pro mě snadné rychle sepsat, co se stalo v roce 2020. Kdykoliv se můžu podívat zpátky a popřemýšlet, kam mě posunulo, co se tehdy stalo. Zkušenost z toho ohlížení je taková, že je skoro nic nakonec nemá tak pozitivní nebo tak negativní dopad, jaký jsem si myslel v danou chvíli. Proto nechci ty věci hodnotit a sepisovat je jako pozitivní nebo negativní seznam.

Prostě vám shrnu, co zajímavého se stalo.

Snažím se vydělávat online a pomáhat druhým dělat totéž.

Tohle je věta, kterou jsem si pro sebe napsal v době, když jsem přemýšlel o sobě, svých projektech, své motivaci, svých démonech. Měl jsem dlouhodobě řekněme něco jako krizi identity. Snažil jsem se pochopit své slabé stránky, přeskakování z projektu na projekt, neustálé rozjíždění nových věcí, co mají ty věci společného a jak zapadají do role affiláka, ve které jsem se dřív primárně viděl. Některé projekty do ní totiž nezapadaly vůbec.

Ta věta mi dala vysvětlení a konkrétnější směr. Jasně jsem si definoval, proč to všechno dělám. Po roce, ve kterém dominovala světová pandemie, to ví i spousta dalších lidí. Pro mnohé to je teď jedna z mála možností, jak se zabezpečit. Zavřené provozovny, propouštění, home office. Podle mě je sdílení znalostí o online vydělávání důležitější než kdy dřív.

Větu jsem si hodil do bia sociálních sítí a na web. Je to taková má dlouhodobá vize, která mi pomáhá se rychleji rozhodovat.

Do září jsem měl managersky na starost web vodafone.cz.

Jak už to tak bývá, některé věci na tom byly pozitivní, některé negativní a všechny stoprocentně jiné, než jaké je člověk očekává. Ve finále z toho nemám ani dobrý ani špatný pocit. Je to prostě zkušenost.

Nechci být z pochopitelných důvodů moc konkrétní, proto shrnu postřehy z více firem dohromady. Dělal jsem i v PPF/HC, v ČS, v malých affiliate firmách/týmech o 10 lidech a sám či s parťákem. Jedna z těch zkušeností je, že jako malý tvůrce webů máte před velkou firmou neuvěřitelný náskok a výhody. Nic překvapivého, ale netušil jsem, že je to až takový rozdíl. Víc lidí a víc peněz může být i zcela kontraproduktivních. Pár specialistů odříznutých ve svém 3-5 členném týmu dokážou totéž o tři nuly levněji a o tři roky dřív. I velká firma toho ale může využít, pokud chce. Jen musí vyrobit malý tým a dát mu soběstačnost.

SmartEmailing a obecně e-mail marketing jako priorita

Pár drobných událostí v polovině roku mě přimělo si uvědomit, že s e-mail marketingem jako kanálem mám ty nejlepší zkušenosti a je škoda se mu nevěnovat. Zaráželo mě, proč jsem ho ignoroval, když mi vždy dobře fungoval.

Udělal jsem pak několik rozhodnutí:

 • Začal jsem 2.7. znovu posílat každý čtvrtek svůj Čtvrtečník.
 • Vyrobil jsem mu samostatnou landing page ctvrtecnik.cz.
 • Obnovil jsem PHP script, který umí registrace diskuzních fór běžících na phpBB posílat do mého oblíbeného SmartEmailingu.
 • Napsal jsem do SmartEmailingu a už pár měsíců jsem součástí jejich týmu. Rád bych pořádně rozjel affiliate program, kde si můžete vydělat doporučováním tohoto předního nástroje na rozesílání e-mailů. Pro mě je to zkloubení hned třech témat, které jsou mi blízké. Affiliate, E-mail marketing a pomáhání druhým vydělávat online.
 • Honza (můj společník z Bankonauta) naprogramoval spojení mezi WordPressem a SmartEmailingem, které dostane kontakt do obojího, ale pro vstup využívá SE formulář pro jeho dobré „antispambotí“ ochrany narozdíl od WP. Tohle využíváme na webu Berlička, níže se rozepíšu.

Berlička, linkbuilding a akvizice

Celý rok v pomalém tempu stavím know how web Berlička. Udržet motivaci mi pomáhá konkurent, který začal ve stejnou chvíli loni v září a dnes mě mnohonásobně předhonil se svým projektem Napovime.

Protože si navzájem sdílíme, co funguje, vím, že mu k tomu stačil dobrý obsah a linkbuilding. Už předtím jsem věděl, že tohle funguje, ale vůbec jsem si nedokázal představit, že to udělá až takový rozdíl. Od té doby vím, že musím shánět kvalitní odkazy, jak jen umím. A to „jak jen umím“ není moc široká oblast. Proto se mé snažení zatím omezuje jen na nákup expirovaných domén a jejich přesměrování, akvizice zajetých webů a jejich spojování do Berličky a nově stavba menší farmy podpůrných webů postavených na expirovaných doménách.

Bankonaut

Naše aplikace na správu cashflow – Bankonaut by si určitě zasloužila víc lásky, než v roce 2020 dostala, ale i tak jsme redesignovali web, ceník, myslím, že i ten aktuální vzhled appky je z letoška. Sice jsme se vybodli na finanční magazín kolem něj, ale to hodnotím jako chybu a vrátíme s k tomu. Potěšilo mě taky, že Bankonauta nově najdete na Alze.

Online studovna

V rámci svých snah o pomáhání druhým vydělávat online jsem oprášil jeden svůj starý nápad, který jsem chtěl původně zrealizovat na blogu a zrealizoval jsem ho na samostatném projektu „Online studovna„. Taková knihovna vzdělávacích materiálů o online vydělávání. Většina toho bude zdarma, část za symbolický peníz a část normálně placená. Beru to jako naplnění své vize, ale taky jako monetizaci blogu.

Konečně jsem taky převedl svůj kurz o blogování z mailového na online přihlašování. Snadněji se tak bude udržovat aktuální.

Skoro celý rok z domova

Koronavirus způsobil, že někdy od března až do teď dělám z domova. Zřídil jsem si novou pracovnu, která je zároveň LEGO místnost.

(Update 2023: své LEGO aktivity nově hážu na samostatný web)

Mám dlouholetou zkušenost pracování z domova, takže mi to nedělá takový problém, jako třeba jiným, kteří si to náhle museli zařídit stejně.

Osobní střípky

 • Podstoupil jsem analýzu osobnosti podle metodiky Gallup a dozvěděl jsem se o sobě hrozně moc užitečných věcí. 
 • Začal jsem si hrát s akciemi na eToro. Tohle je můj profil.
 • Přečetl jsem pár knížek, jako třeba V práci nemusí být blázinec, Atomové návyky, Digitální minimalismus a ještě o dost víc jich letos dostal. Takže musím nějak zvrátit ten poměr.
 • Prodali jsme papouščí mláďata.
 • Už je to rok, co jsem si zaregistroval účet u Netflix a velká spokojenost. Konkurenti mě nezaujali.
 • Mám bohužel první zkušenost s online vykradením karty.
 • Oslavil jsem Kristova léta – 33 narozeniny.

No a nakonec musím říct jednu věc, i když se mi vůbec nechce být konkrétní. Bez toho ale těžko můžu bilancovat rok 2020. Zdravotní novinky o rodinných příslušnících – nevím, jak by mohly být horší. Sere se to.

Vize a předsevzetí

Není to poprvé, co si nedávám roční předsevzetí. Respektive cíle mám, vizi taky a úkoly jakbysmet. Ale nejsou roční. Držím se hesla, že člověk přeceňuje, co zvládne za týden a podceňuje, co zvládne za rok.

Roční cíl si tedy nastavíte zbytečně nízko, ztratí se vám z obzoru, poleví motivace kvůli tomu, že nevrstvíte malá rychlá vítězství atp. Proto se raději držím celkové vize a týdenních kroků, které k ní vedou. Když se budu týden co týden zlepšovat v prioritách, na konci roku se podaří víc, než bych si předsevzal.

Mám v tomhle tedy jediný důležitý cíl – vybudovat si silný návyk akceschopnosti a pevné vůle plnit svůj denní a týdenní harmonogram. Zatím se mi to daří asi 2 měsíce, ale stálo to hodně neúspěšných pokusů a metod. Přišel jsem asi konečně na to, co na mě funguje.

Pokud jde o ostatní cíle – ty pak stačí rozmělnit do toho harmonogramu a je to. Jeden návyk vládne všem 😀

Každé ráno třeba stelu postel, ne proto, že bych si snad vybudoval návyk ranního stlaní postele, ale proto, že je to první věc na seznamu a já si buduji návyk držet se seznamu. Díky tomu ho můžu flexibilně měnit a kdykoliv sám sebe takhle „ovládat“.

Nebo jiný příklad – mám bordel v souborech v počítači a ve fotkách v mobilu. Nikdy si ale nenajdu čas si sednou a vyčistit to. Vždy bude něco prioritnějšího. Proto mám každodenní úkol – smazat 20 fotek z mobilu. Ten úkol trvá 2 minuty, každý den ho udělám a nebude tam věčně, protože samozřejmě nechci smazat všechny své fotky. Jednou se změní na něco jiného, ale takhle můžu ovládat svou cílevědomost a vyhnout se prokrastinaci a pohodlnosti. Kdybych měl roční cíl – vyčistit mobil od balastu, tak na něj za rok kouknu jako na nesplněný, protože nemá prioritu, trvá dlouho a nechce se mi do něj.

A to, že se mi to daří – daří se mi plnit, co si tam napíšu, ale zatím se mi nedaří psát tam ty správné věci, to je taky důležité. To je ale každý týden lepší.

Pokud vás zajímá, co tam teď na 2021 týden co týden je, tak vlastně jen posouvat ty věci, které jsme zmínil výše, jen je to popsáno konkrétněji. Nemám čísla, která to musí mít přesně 31.12.2021. Věřím totiž, že trvalým tlakem na zlepšování týden co týden budou nakonec lepší, než jaká bych si dnes vycucal z palce… A taky mi to dává svobodu kdykoliv v průběhu roku přehodnotit, jaké projekty plní mou vizi.

Reporty ostatních:

18 komentářů
 1. […] Michal Majgot – Novoroční bilancování 2020/2021 […]

 2. […] Michal Majgot […]

 3. […] Michal Majgot – Novoroční bilancování 2020/2021 […]

 4. […] https://affilak.cz/novorocni-bilancovani-2020-2021/ […]

 5. Tomáš Lípa

  Ahoj, díky za Tvůj report. Přidal jsem odkaz na Tvůj článek také do svého reportu zde https://www.servistl.cz/blog/shrnuti-meho-roku-2020/

 6. […] Novoroční bilancování 2020/2021 – Michal Majgot […]

 7. Daniela

  Skvělý report. Díky. Odkaz na něj dávám i do toho svého ... jsi mi inspirací :-) https://www.danielakunz.cz/sklizime-co-jsme-zaseli-aneb-novorocni-bilancovani-2020-2021/

 8. […] bilancování od Michala Majgota alias […]

 9. Broněk

  Parádní reportík :) přidávám odkaz na něj do svého reportu - https://www.bronislavmarketing.cz/report-roku-2020-family-first/ Ať se v 2020 daří! :)

 10. Zuzka

  Krásný report, děkuji. Přeji hodně sil do nového roku a hlavně pevné zdraví tobě i rodině.

 11. Martin

  Pekný report. Pridal som ho tiež do svojho reportu. Nech sa darí:) https://www.martinprodaj.sk/zhrnutie-roka-2020

 12. […] Michal Majgot […]

 13. […] Affiliate Guru Michal Majgot […]

 14. Wampi

  Moc hezké reporty, bude zase nový za loňský rok? :)

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.