Blogování Cíle & produktivita Ze života affiláka

Novoroční bilancování 2019/2020

31.12.2019 5 min čtení

Novoroční bilancování 2019/2020

Reading Time: 5 minutes

Každý prosinec mě přepadne chuť bilancovat. I když poslední roky vyhodnocuju a plánuju každý měsíc, ke konci roku je to vždy takové trochu jiné – intenzivnější.

Už několik dní mám rozepsaný tenhle report. A taky jsem už dva měsíce nezveřejnil na blogu žádný článek. Takže vám dlužím hodně novinek.

eHUB -> Vodafone

Někdy zhruba v polovině roku mi napsal jeden kamarád ohledně pracovní nabídky z Vodafonu. Známe se už dlouhé roky z affil oboru. Dělali jsme spolu loni i pro PPF.

Pečlivě jsem jeho nabídku zvažoval. Šlo o pozici byznys ownera webu vodafone.cz, tedy mít zodpovědnost za výsledky webu a rozhodovat o tom, co s nimi pohne.

Znělo to lákavě.

Za ty roky v online marketingu jsem získal jednu velmi cennou schopnost. Schopnost efektivně monetizovat návštěvnost webu. Na to, jak je hodnotná, jsem ji ale zatím plně nevyužil. Samozřejmě má větší efekt u webů s vyšší návštěvností, takže se vyplatí hrabat se v čím dál větších webech.

Rozhodl jsem se to zkusit. Řekl jsem si o slušnou částku a dostal jsem ji. Znamenalo to ale ukončit spolupráci s affiliate sítí eHUB, pro kterou jsem spravoval lead-gen sekci. Mrzelo mě to. Ty kluky mám rád.

Takže už půl roku mám na starost vodafone.cz.

Affilák (blog)

Svůj blog jsem většinu roku aktivně rozvíjel, stejně jako loni. Každý týden jsem přinášel článek a posílal čtvrteční newsletter s novinkami. Celkově tu je přes 300 článků.

Začal jsem s personalizací, extrémně jsem zvýšil rychlost načítání. A právě kvůli rychlosti jsem nakonec musel udělat i velký redesign.

Poslední dva měsíce už jsem to ale nezvládal. Hned vysvětlím proč:

Na blogu se mi daří ověřovat nápady a marketingové principy. Daří se mi i z malé návštěvnosti efektivně získávat přínos. Jediné, co mě brzdí, je úzce zaměřené téma.

Cesta za efektivitou mě stojí hodně úsilí a kvůli tomu úzkému zaměření se nevyplácí tak, jak by mohla. Proto jsem svůj affiliate blog začal brát z pohledu peněz jako takové pískoviště pro nápady, které musím začít uplatňovat na obecnějším projektu. Protože skutečně fungují a u větších projektů mají větší smysl.

Obecnější projekt jsem dlouho hledal. Nakonec jsem v srpnu vymyslel projekt Berlička. Práce na něm už mi ke konci roku brala čas na blog.

Berlička

Berlicka.cz je typově především know how web, ale taky kombo knowledge base / life wiki webu a landing magazínu, o kterých jsem psal.

Postavil jsem základní kostru, design a poprvé jsem se pořádně zabýval rychlostí načítání. Celkem snadno se mi za pár dní podařilo dosáhnout 100 bodů na desktop verzi a 93-100 bodů na mobilech, v závislosti na momentálním TTFB hostingu.

Čekal jsem, že těch 100/100 bodů bude větší věda.

Nechal jsem si napsat část obsahu na míru, část obsahu jsem koupil jako hotové články a část jsem přesunul ze svých webů, či koupených webů z webtrhu. Koupil jsem třeba nutrimat.cz a postupně ho přesunuju článek po článku. Tento týden jsem taky zahájil sběr emailových kontaktů.

Co chci ale vyzdvihnout jako nejzábavnější část, je každodenní pokec s Petrem.

Petr Malec se mi ozval na jeden z mých newsletterů, kde jsem Berličku popisoval. Prý chce udělat stejný projekt. Navrhl jsem, že si budeme vyměňovat zkušenosti a postupy. Od té doby nás to ještě neomrzelo a celé měsíce si píšeme o projektech každou drobnost.

Bankonaut

Bankonaut byl loni dokončený jako plnohodnotná aplikace a získal první uživatele. Letos má stovky uživatelů a první platící zákazníky. Taky spolknul jeden krypto magazín. Pořád jde ale o maličký projekt.

Měli jsme rozjednanou investici a v průběhu roku se dokonce ozval další zájemce. Externí peníze jsme si ale nakonec rozmysleli.

Co se naopak podařilo, je kompletní předělání střev na novější technologie. Bez tohoto nudného, ale potřebného kroku, bychom nemohli s klidným srdcem přidávat nové funkce.

Na nových střevech jsme postavili i nový design. Ten je zatím jen na mobilní aplikaci. Ještě se trochu trápíme se schválením v App Store. Konečně ale vidíme výsledky i navenek. (Bylo frustrující předělávat půl roku celou aplikaci, která pak bude vypadat stejně a umět to samé.)

Teď už je alespoň na co koukat.

Střípky

 • Máme ptáčata. Naši papoušci měli už několikrát vajíčka, ale nikdy se nevylíhla. Tentokrát se ale zadařilo.
 • Lucka má po 7 letech novou práci. Ale po měsíčním zaškolení to vypadá, že bude mít brzy zase novou práci.
 • Ségra měla loni nového kluka. Letos to vypadá… že má opět nového kluka.
 • Loni vyšla kniha, do které jsem psal jednu kapitolu. I letos vyšla kniha, do které jsem taky psal jednu kapitolu. Obě od affiliate sítě Dognet.
 • Jirka z webu MladyPodnikatel se mnou natočil videorozhovor a chtěl další. Jenže na ten už jsem nenašel čas.
 • Vyzkoušel jsem nové nástroje jako Notion. To mě přivedlo k myšlence znovu řešit nástroj na „externí mozek“. Dokonce jsem zkoušel takový osobní jednočlenný intranet, ale nakonec jsem opět skončil u starého dobrého Trella. I letos jsem si v něm poctivě dělal každoměsíční retrospektivu.
 • Vůbec mě nebaví Instagram. Buď tam dodělám tu historii zpětně, tj. 3-5 nejdůležitějších momentů v každém roce a povedu si takový jako archiv, nebo to celé smažu. Ještě nevím. Nic mi to nepřináší.
 • Po špatných zkušenostech s WD NAS zařízením jsem si koupil 200 GB iCloud. Přesunul jsem tam archiv souborů 2010-2018. (Vážně doporučuji ukládat si soubory v počítači po letech a teprve v nich kategorizovat.) V NAS mám jejich kopie, ale když s nimi potřebuji pracovat, iCloud je mnohem spolehlivější.
 • Loni jsem měl takovou vizi, že si koupím každý den jednu překlepovou doménu a budu se snažit zopakovat svůj starý úspěch s přesměrováním na affil odkaz. To se moc nepovedlo. Kvalita návštěvnosti bídná. U leckteré zahraniční affiliate sítě stačila na BAN.
 • Honza (společník z Bankonauta) se přestěhoval vesnici vedle nás. Museli pro něj upravovat parkovací přístřešek, aby se mu tam vešel Dodge RAM. 😀
 • Přesunuli jsme si ložnici o místnost vedle. Takže už nemáme zelenou ložnici. Z té bude asi místnost pro LEGO.

Předsevzetí 2020

Už nějakou dobu si nedávám žádné roční motivační cíle. Spíš bych chtěl pokračovat v těch kontinuálních jako loni. Tzn. dál budovat časovou a finanční nezávislost, víc se zajímat o druhé a posilovat pevnou vůli.

Pár konkrétních věcí ale přesto mám. Drobnosti.

 • Redesign kurzu o blogování. Teď je to emailový kurz, ale předělávám ho na webové kapitoly s přihlášením, a tak. To není tak těžké, jen to nemělo takovou prioritu.
 • Jednou bych chtěl přepsat svou knížku, aby byla aktuální.
 • A poslední věc je předsevzetí, že namísto ročních si budu dávat týdenní předsevzetí. Jsou flexibilnější, je jich víc (cca 7 drobných kroků týdně) a věřím, že se s nimi dostanu dál, než s pár velkými ročními.

Mám určitou desetiletou vizi a samozřejmě se podle ní chci dál posouvat. Věřím ale v tisíce drobných kroků ročně, než v pár velkých. Pár ročních totiž vnímám jako řízení lodi s možností si jen jednou za rok promyslet nový kurz.

7 komentářů
 1. Ondřej Martinek

  Už roky se mi líbí tvé uvažování, že plánuješ a bilancuješ citelně menší úseky než ostatní - ten týden je hodně zajímavý přístup. Smysl to dává, jen jsem to nikdy nedokázal dotáhnout do praxe. Snad někdy časem. Každopádně ať se ti daří i v tomto roce!

 2. […] Michal Majgot […]

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.