Milionový poklad volně k použití
Reading Time: 3 minutesPokud nespoléháte jen na SEO, v affilu v zásadě do nekonečna testujete zdroje trafficu, kampaně, kreativy, landing page, texty a podobně, dokud nenajdete výdělečnou kombinaci. Tu vytěžíte, dokud sype a jakmile vyschne, třeba se okouká reklama, hledáte novou kombinaci. Takhle je to pořád dokola.
Před nějakou dobou jsem si naplánoval vývoj nějakého robota, který by tuhle práci dělal automaticky a mnohem přesněji. Našel by ideální cílení v ideální dobu za ideálního počasí, nebo co já vím, co by se dalo skrz bigdata všechno sledovat. Jakmile by našel výdělečnou kombinaci, nasypal by tam peníze. V opačném případě by jen oťukával možnosti a sledoval reakce za menší rozpočet. Takový robustní nástroj by stál nemalé peníze a čas programátorů. Pak mi ale při pročítání Facebook pokynů k reklamám z indícií došlo, že celý tenhle robustní nástroj je v něm už implementovaný a volně k použití komukoliv…
Neumím si představit, jak by to mohlo být jednodušší. Prostě nastavíte zaměření FB kampaní na konverze a určíte cenu, kterou jste maximálně ochotni zaplatit (vaše provize mínus procento zamítnutí). Zní to primitivně a primitivní to je, co se týká práce a nastavení. Vysvětlení je ale mnohem složitější. Hodně zkušených velkých affiláků vám řekne, že je to blbost, že se z vás Facebook snaží jen dostat peníze. Dokonce i takzvaní guru na Facebook reklamu, o kterých se říká, že jsou nejlepší v tuzemsku, tvrdí, že nasazení konverzního pixelu jen zvedne cenu za proklik, protože prý vyděláváte, tak z vás Facebook vytříská, co se dá. Je to samozřejmě nesmysl, stačí pochopit, jak ten systém funguje.
Netvrdím, že bych nějak viděl do těch algoritmů, ale když jsem uvažoval o naprogramování podobného nástroje, co vše otestuje za mě a najde výdělečnou kombinaci, uvědomil jsem si, že bych to musel udělat stejně a těm affilákům a marketérům by se objevily stejné výsledky. Taky by si mysleli, že je nástroj okrádá, protože ono to ani jinak než zvednutím ceny na začátku nejde. Po týdnu by to zabalili a všude referovali o tom, že nápověda kecá.
Nastíním vám své uvažování. Napřed jsem si myslel, že musím přesně cílit. Zjistil jsem si největší procentuální zastoupení věku, pohlaví, města, času atd. u uskutečněných konverzí z minulosti. Na základě toho jsem cílil reklamy. Brzy mi došlo, že to je nesmysl. V rovnici totiž chybí základní veličina a to cena. Já přece sháněl jen ty objemově nejčastější konverze bez ohledu na to, jestli jsou nejlevnější. Logicky budou totiž nejdražší, cílí na ně každý. Jde o mainstreem – nejběžnější čas, nejběžnější město.. Vždycky to bude nejdražší. Chtěl jsem přeci opak. Chtěl jsem klidně starší nebo hodně mladé kontakty klidně z nějakého malého zapadákova, pokud se taková konverze dá sehnat za minimální cenu. Je to něco jako cílit v SEO na long-taily. Mohl jsem tedy buď udělat tisíce reklam s konkrétním cílením na neobvyklý věk, města a časy, nebo to nechat na zmiňovaném Facebook nástroji, který to udělá za mě. To znamenalo zobecnit, co se zobecnit dá, cílit pokud možno na všechny, kdo připadá v úvahu (země, možná pohlaví) a nastavit Facebooku cenu, za kterou chci sehnat konverzi.
Chcete po Facebooku, aby našel v milionech kombinací vašich reklam, měst, zájmů, věků aj. takovou, která se vejde do vaší ceny. Co tedy logicky musí na začátku udělat? Střílet naslepo. To je to, co zvedá cenu, když přejdete ze zaměření na klik na zaměření na konverze. V tu chvíli je totiž Facebook slepý a nemá ponětí, jací lidé u vás konvertují, když jste zobecnili cílení. Po týdnu to marketér vzdá a řekne, že to nefunguje.
Klíčem je, že po cca 50 konverzích, které budou velmi drahé a náhodné, začně Facebook chápat, kdo obecně na vašem webu konvertuje. Po 500 konverzích to bude vědět konkrétně a po několika tisících to bude vědět naprosto přesně a cena půjde spolu s jeho jistotou rychle dolů. Už nebude střílet naslepo, bude oslovovat konkrétní uživatele, kteří jsou nejpodobnější vašim leadům. Bude to dělat cíleně na základě všeho, co o nich ví (třeba jaké weby navštěvují) a bude to dělat v ty časy, kdy proti proti vám biduje méně konkurentů. Ani k jedné z těchto dvou popsaných informací se nedostanete, ty zná jen Facebook. Nemusíte je ale znát k tomu, abyste je mohli využít.
Třetí zásadní ingrediencí (po nastavení zaměření na konverze a určení ceny za ni), kterou potřebujete nasadit k využití tohoto robustního nástroje, je trpělivost. Po pouhém týdnu to totiž fungovat nebude. Trpělivost ale přináší růže. Viz screen.
radoslav.cerny@centrum.cz
Tohle určitě vyzkouším, díky za to. Zkoušel jsi i tento postup? Nastavit reklamy s platbou za proklik a zapnutým konverzním pixelem. Po cca 50 konverzích kampaň zkopírovat a nechat FB optimalizovat na konverze. Nedodám tímto způsobem facebooku data o tom, jací návštěvníci konvertují? Díky
Maigi
Radoslav: Ano, je to jeden ze způsobů, jak dodat data a začít. Druhý způsob je plynulejší - nastavit cílení na konverze a cenu ať si určí FB sám. Zpočátku bude drahá, vy proděleční, ale díky tomuhle bude klesat a optimalizovat cílení s každou jednou další konverzí. Pak ji zastropujete, aby nárazově nevyskočila, až klesne na přijatelnou úroveň.
dan.kufa@seznam.cz
Super tip. Máš i vypozorováno jak FB optimalizuje v případě větší či menší změny na LP? Dokáže to vůbec nějak zohlednit? Pointa: Jakým způsobem při takto nastavených reklamách A/B testuješ?
Maigi
Dan: Pokud bude FB primární zdroj trafficu, tak se vlastně díky testům víc přizpůsobuješ té cílovce, kterou FB vybírá. FB nebude zmatený, naopak si bude říkat, že jeho další a další výběr má lepší výsledky (neví, že díky A/B testům) a bude to chápat, jako že vybírá správně a bude pokračovat ve stejném výběru. Nám tohle vyhovuje, alespoň se v testech přizpůsobujeme konzistentní cílovce, která konvertuje a nemění se povahově.
dan.kufa@seznam.cz
Jo, to dává smysl, má to logiku. Pokud to takhle funguje i v praxi, tak supr. Děkuji.