12 komentářů u “Know how weby s návody typu „Jak na cokoliv“”

 1. Pavel napsal:

  Mě se ta myšlenka moc líbí, ale něco mi říká, že v CZ prostředí to nebude moc fungovat. Také si nedovedu představit kolik energie a peněz by to muselo stát než by z toho byli nějaké korunky…

  1. Maigi napsal:

   Obecně obsahové farmy typu Hardynova blogu i v CZ podmínkách luxusně vynáší. Nevidím nějak dramaticky vyšší vzdálenost mezi úsilím a rychlostí návratností oproti jiným velkým projektům. Ale ano, je to rozhodně náročné postavit. Jako všechno, co má mít nějakou budoucnost.

 2. Petr Malec napsal:

  Nápad zajímavý, teď se ale do toho pustí desítky affialáků, takové věci mi musíš posílat soukromě do pošty a ne veřejně na web 🙂
  Nyní bez vtípku, bude za tím strašně moc práce a myslím, že podobný nápad měl Michal Hardyn kdy předělal svůj osobní blog na něco podobného v patičce má i rozcestník tak jak popisuješ ty – myslíš něco takového ne?

  1. Maigi napsal:

   Má to spojitosti i rozdílnosti.
   1) Můj nápad je spíš průvodce tématy, třeba Jak začít s X, kde sehnat X, jak správně vybrat X, co dělat dál…
   2) Weby typu wikiHow jsou pouza how to, takže: Jak udělat X, Jak udělat Y, Jak udělat Z…
   3) Hardynův web je úplně cokoliv, co má hledanost. Osobně bych něco takového nedal na osobní blog, dal bych tomu název a alespoň nějaký pokus o „proč“ v about stránce. Pro zisky to ale zjevně není potřeba.

   To jsou rozdíly. Spojitost je v tom, že všechno jsou v zásadě obsahové farmy.

   Jinak souhlasím s tím, že je to strašně moc práce, ale to je s každým projektem, kde to myslíš vážně. Od nevidim do nevidim.

 3. Vojtěch Oram napsal:

  Určitě nějsi první, koho to napadlo. Po zběžném hledání jsem našel například https://www.jaktak.cz/ a https://www.radirna.cz/ . Unikátní by ale bylo monetizovat to přes affiliate.
  Jinak češi jako od přírody kutilové rádi hledají užitečné návody, dokládá to existence televizních pořadů o kutilství jako Rady ptáka loskutáka apod.
  Přijde mi ale lepší zaměřit se na nějakou konkrétní oblast, než se snažit pokrýt vše. Alespoň ze začátku, pak se to může rozvíjet.

  1. Maigi napsal:

   Jasně, třeba Amazon začal knížkama a teď prodává cokoliv. Taky šel postupně přidáváním kategorie za kategorií. Jen se trochu bojím toho, že když budeš ze začátku dělat jen třeba zahradničení, že si tě vyhledávače zaškatulkují a pak ti nebude fungovat tak dobře jiné téma. I stávající věrní fanoušci budou zmateni. Spíš mi přijde lepší začít obecně s pár velkými tématy a pak jít do podrobností a do hloubky. Obecně pokud se bavíme o tom, jestli zaměřený web je lepší než obecný, tak v porovnání bude zaměřený lepší, ale jen v tom jednom tématu. V celkové návštěvnosti a finančním úspěchu už ne – viz ty miliony návštěv. Jen je to o dost náročnější no. Já to hledám proto, protože třeba s tímhle blogem už bych byl o hodně dál, kdyby byl o vaření třeba. Dost mě téma omezuje ve vyhledávačích. Proto hledám nějaký obecně zaměřený projekt, který bych si stavěl vedle blogu.

 4. Petr Malec napsal:

  Každopádně co mě zaujalo, je že na wikihow.cz používají URL s diakritikou (např.: http://www.wikihow.cz/Jak-uvařit-čaj) , ale na adrese bez diakritiky nemají ani přesměrování,
  Jinak jsem tak hodinku prozkoumával ten jejich web a je za tím strašně strašně moc práce, mají ty obrázky, popisy, videa tak dobře zpracované, že tomu se člověk nemůže vůbec rovnat. Každopádně člověk má rád výzvy, tak jdu do toho, jen musím vymyslet doménu… Každopádně mě máš na svědomí, už tak nestíhám 😀

  1. Maigi napsal:

   😀 Nestav to na nové doméně, ušetříš si nějakých 4-7 nebo kolik měsíců čekání, když použiješ nějakou zavedenou doménu s dobrou historií. Můžeš použít třeba ten nástroj, co jsem posílal v newsletteru.

 5. Marek B napsal:

  Zdá se mi že to je přesně toto https://www.skrblik.cz/navody/. Klasicky Skrblik

  1. Maigi napsal:

   Vida, to jsem neznal, ale ano, je to v zásadě ono. Divím se, že takhle tématicky rozšiřuje defacto finanční portál. Dává to smysl z pohledu historie a síly domény.

 6. Petr Malec napsal:

  Hledám hledám 🙂 Zatím jsem si na to vyčleňoval finance, našel jsem pěkný template a budu to pomalu stavět. Po doméně se dívám, nástroj jsem testoval, ale přijde mi, že plno údajů tam není 100% a hlavně chci mít hezkou doménu nejenom s ranky 🙂

 7. Jan Pokorný napsal:

  Já mám http://www.ZjistiJak.cz s mraky balastního textu (400+ článků), který by ale šel upravit, poslepovat do obsáhlejších článků a web je pár let starý, tak si myslím, že je to ideál pro to co chceš. Návštěvnost nic moc, něco přes 1000 měsíčně.

Díky za váš čas.

Pokud vás zaujalo, co píšu, sledujte mě na Twitteru, nebo na Instagramu.