Jaké A/B testy vám zahýbou s obratem?
Reading Time: 3 minutesA/B testy dokážou z affil kampaně vytěžit maximum. Pokud nezačínáte, měly by pro vás být samozřejmostí a pokud už máte zajištěný nějaký druh trafficu, měly by běžet jeden za druhým bez přestání. Je tolik možností, co testovat, že nikdy nemůžete prohlásit svůj web za hotový. Vždy se dá konverzní poměr zlepšovat. Ne vždy je to ta nejdůležitější veličina, jemné posunutí o jednotky procent může v absolutních číslech vydělat méně než investovat energii třeba do trafficu. Pokud za sebou ale nemáte desítky až stovky hotových testů na jednom projektu (testování se netýká jen samotného webu), tak si pořád můžete přilepšit o desítky až stovky procent a tady máte trochu netradiční tipy na testy, které umí s obratem pořádně zamávat.
Následující seznam se zaměří na prvky s největším dopadem na obrat, když vynechám stokrát omílané webové CTA, barvy, nadpisy, hero-obrázek a další viz článek 7 základních kamenů konverzní landing page. Ty budou mít výrazný vliv. Existují poučky, které většinou platí, ale ne ve všech případech. Přesto proti nim nelze nic namítnout. Vysvětlím to na příkladu.
Řekněme, že nějaká poučka o barvě platí v 70% případů a pokud nemáte čas, je rozumné ji rovnou nasadit. Může se ale stát, že platí ve většině, protože většina má (velmi zhruba) vyrovnané procento žen a mužů. Jakmile to ale nasadíte na web čistě pro muže nebo čistě pro ženy, poučka přestane platit, protože se třeba ta barva ženám nelíbí. Nejde jen o pohlaví, jakmile máte v něčem velmi specifickou návštěvnost, nebo máte web, který není pro mainstream, snadno pravidlo přestane zrovna pro váš případ platit, ale obecně je platné stále. Nebojte se tedy testovat i zlatá pravidla.
Pojďme se teď ale mrknou na pár netradičnějších nápadů k testování.
A/B testování emailové kampaně
První, co vás napadne při testování emailů, je předmět. Testovat se toho ale dá víc, třeba typ odesílatele (Jan Novák, FIRMA s.r.o. VS. Zákaznická podpora včetně formátu kontaktu odesílajícího zakaznicka.podpora@firma.cz), oslovení, styl komunikace, ale i stejné prvky jako na webu. CTA, obrázek a další. Je tam několik vrstev, napřed konverzní poměr do otevření emailu, pak do splnění cíle. Email marketing je jeden z nejefektivnějších zdrojů konverzí a jakmile přijdete na to, jaké emaily na vaši databázi nejlépe fungují, začnete posílat každý další ve stejném stylu. Každý prvek, na který testováním přijdete, snadno zlepší efektivitu všech vašich budoucích mailů třeba o 20%.
Snižte svou pozici v Sklik nebo AdWords
Rozdíl cen za první a druhou pozici v PPC může být i dvojnásobný, nárůst konverzí ale v takových případech může být velký i minimální. Záleží, co ukáze váš test. Pokud je nárůst konverzí výrazně menší, nestojí za dvojnásobné náklady. Snížením pozice pak zefektivníte a snížíte své náklady při zanedbatelné ztrátě konverzí. Ušetřené prostředky můžete investovat jinam.
Sdílecí tlačítka a pořadí
Tlačítka ke sdílení na Facebooku a na Twitteru už dáváme všude. Obecně platí, a dává to smysl, že patří spíš na děkovačku po nákupu, po vyplnění emailu a podobně. Pravdou ale je, že jsou výjimky, kde i sdílecí tlačíka na homepage způsobí nárůst návštěvnosti a s ní i konverzí. Chce to vyzkoušet.
Formulář v textu
Pokud už si jako profesionálové stavíte formuláře sami, třeba na nějakém API, rozhodně vyzkoušejte namísto klasického sestavení rozdělit okýnka formuláře do odstavce textu jako kontext. Lépe to vysvětluje obrázek. Narůst konverzí se může pohybovat mezi 25 až 40 procenty.
Pár rad k testování
- Na A/B testování používejte nějaký nástroj, který je k tomu určený. Neprovádějte testování ručně způsobem, že jeden týden budete mít na webu jedno a druhý týden druhé. Výsledky by byly hodně ovlivněné a nevypovídající. Nejsnadnější je použít Google experimenty v Analytics.
- Pokud máte velkou návštěvnost a testování chcete provádět jen na určitém vzorku z nich, vyberte si nové návštěvníky a neměňte nic stávajícím, kteří se často vrací.
- Nebojte se testovat věci, které se vám esteticky nelíbí, nebo vám určitým způsobem nesedí. Vaši návštěvníci prostřednictvím testu sami určí, co jim víc vyhovuje, každý není jako vy.
- Pokud testujete změnu na prvku, který se táhne napříč celým webem, změňte ho všude. Například nápis na tlačítku, které vede na stejné místo a nachází se na webu víckrát, musí mít nápis všude stejný.
- Když testujete, jak podat návštěvníkům cenu, nezapomeňte, že nejde o částku. Jde o poměr mezi cenou a hodnotou, kterou návštěvník vnímá. Když nemůžete jako affilák hýbat s cenou, zdůrazněte hodnotu, kterou nákupem/vyplněním návštěvník dostane.
- Pokud se ptáte, co dalšího ještě testovat, testuje se všechno. Všechno, co na webu je, i to, co tam není a možná by mělo. Testování nikdy nekončí, to je klíčem. Klíč k výsledkům z A/B testování je, udělat velké množství testů, které v součtu po malých krůčcích způsobí velký nárůst konverzí.
Robert Steigl
Dobrý den, tenhle web se se svým VIP členstvím stal naprosto neužitečným. Žádný obsah, jen odkaz na bezdůvodné uzavření VIP členství. Původní záměr udělat obsah exkluzívní se zvrhl na bezdůvodnou brzdu obchodu. Navíc tady není žádný otevřený obsah, který by za něco stál. Robert Steigl
Maigi
To nastavení není bezdůvodné. Prodej spuštěný jen v časově omezenou dobu je velmi silný nástroj, který se výsledkem snadno vyrovná celoročně otevřenému prodeji. Přiznám se, zvažoval jsem a ještě stále zvažuji obě varianty. 100% nebude možné členství ale pořídil do konce roku, protože to jsem slíbil. Možná bych se na to měl zeptat čtenářů a nechat je hlasovat, každopádně zatím to nemám podchycené technicky, pokud by byl prodej otevřený nonstop. Musel bych tam nějak dodělat expirace, protože každému bude členství končit jindy. Že otevřený obsah nestojí za to, mě mrzí. Může to být buď mou koncentrací na VIP obsah a zanedbávání otevřených článků nebo tím, že už jste pokročilý a já ty otevřené články směřuji spíš začínajícím. Každopádně díky na názor, obojí rozhodně stojí za zvážení.