Náhledový obrázek článku Jak na call to action tlačítka?
2 min čtení 27.10.2012 v kategorii Affiliate marketing

Jak na call to action tlačítka?

Včera jsem si na webtrhu opět přečetl vyzdvihování špatného call to action tlačítka, které další diskutující doporučil zvýraznit červenou barvou. To je úplná blbost, leda byste chtěli návštěvníka odradit. Jak ho tedy udělat správně?

Výzva

Na tlačítku by měl být nápis, který jednak vyzývá k akci, jednak jasně určuje, co se stane po stisknutí a zároveň by měl navodit dojem, že tím uživatel něco získává a ne dává. To vše krátce a výstižně, ideálně 1-2 slova. Ve všech nápisech okolo výzvy k akci buďte struční. Pokud chcete přidat cenu, připište k ní slovíčko „pouze“ nebo „jen“. Pokud je nabídka limitována, přidejte slova jako „teď“ nebo „dnes“. Další podrobnosti k tomu sepsal Drago.

Správné příklady:

 • Stáhni ukázku zdarma
 • Získat členství
 • Koupit jen za 99,-

Špatné příklady:

 • Potvrdit
 • Start
 • OK

Velikost

Tlačítko by mělo být nepřehlédnutelné a velké do té míry, do jaké ho zvládnete udělat profesionálně. Mělo by být první, čeho si návštěvník všimne, ale web by neměl působit kýčovitě. Osobně se mi nelíbí tlačítka větší než naležato položený palec na obrazovce.

Barva

S jakýmkoliv měřícím nástrojem prokliků zjistíte, že lidé klikají na zelenou. Pak dlouho nic a až potom jakákoliv jiná barva. Nemusíte mít zeleno-nějaký web, aby vám tlačítko zapadlo do designu, naopak je lepší, když nic dalšího zeleného návštěvník neuvidí. Zelená přitahuje pozornost a evokuje něco dobrého. Jako na semaforu. Červená odrazuje. Samozřejmě ať to nesplývá s pozadím.

Pokud chcete, aby si návštěvník něčeho zaručeně všiml, ale je vám jedno, co si o tom myslí a nepotřebujete, aby na to klikal, pak to musí být žluté a musí se to hýbat. To platí i v offline světě.

Umístění

 Představte si, že má call to action tlačítko kolem sebe jakousi auru a nesnáší, když mu ji něco narušuje. Měla by být veliká minimálně jako šířka tlačítka a to všemi směry kolem něj. Prostor kolem by měl být bílý nebo jinak světlý. Tlačítko samotné mám tendenci hledat vpravo dole od hlavního sdělení. To by mělo být na webu pouze jedno stejně jako akce, kterou chcete, aby návštěvník na webu udělal. V úvodním obrázku tohoto článku je šipka. Měla by ale směřovat k CTA a ne od něj. Takhle vám sjedou oči na druhou stranu. Podobně pokud máte na webu nějakou fotografii obličeje, tak ať se jeho oči dívají směrem k CTA a ne do očí.
Zní to jako kravina, ale posílám super newslettery. Beru je jako jako takové zhodnocení či sebereflexi posledních dní. Měsíční zhodnocení už v článcích nepíšu, tak ventiluju i trochu osobní novinky takhle. Podle reakcí a čísel vidím, že se to líbí i vám.

Ahoj Michale.

Chtěl jsem poděkovat za Tvé newslettery. Ze všech možných věcí, které mi každý den přistanou do mailu a které automaticky mažu se těmi o Tebe vždycky pročtu. A vždycky si říkám, že bych mohl dát pozitivní feedback - tedy, tady je :).

Lukáš Dudek
ebook Affilák

Přihlaš se k odběru novinek a získej Ebook Affilák zdarma

Ebook jako bonus? Své zkušenosti s affiliate marketingem jsem se pokusil shrnout v jediném ebooku. Popisuji v něm, jak může začátečník vyrůst ve výdělcích dost na to, aby se affilem mohl živit. Jak se stát affilákem na plný úvazek?

6 komentářů u “Jak na call to action tlačítka?”

 1. frances napsal:

  Maigi s tou zelenou je to strašně zvláštní. Testoval jsem barvy buttonů na jednom mém affilwebu a červená mi vycházela s konverzemi mnohem lépe než zelená, možná tam hraje i roli cílová skupina mladí lidé a na ty se musí agresivně.

 2. Tomáš napsal:

  Dělali jsme na GarantovanaPenze.cz AB testování modré (původní) vs. zelené a výsledek byl naprosto stejný. Narvat tam pro test červené jsem neměl odvahu 🙂 Ale pravda je, že červená znamená stůj. Na druhou stranu je klidně možné, že na nějakém webu může fungovat nejlépe červená. Chce to zkoušet.

 3. Mirek napsal:

  V procentech ten rozdíl u barev děla zhruba kolik?

 4. Blat napsal:

  Mirek: Zjistíš AB testováním, jen si pro to najít čas 🙂