Affiliate marketing Affiliate zajímavosti Online business

Držte se dál od Initiative Q

4.11.2018 6 min čtení

Držte se dál od Initiative Q

Reading Time: 6 minutes

Kdo chodíte na Twitter, určitě už jste dostali desítky až stovky pozvánek do Initiative Q. Stačilo zmínit pár nesmyslů, jako „od zakladatelů PayPal“ a „nová měna“. Po registraci dostanete svých 5 pozvánek k šíření dál a příslib odměny v měně Q. Odměna je stále menší, proto díky tlaku na množství a čas lidé sdílejí pozvánky jako stádo.

Tlak na množství a čas je osvědčená metoda nátlaku. I tady pochopitelně funguje a tak má iniciativa už několik milionů registrovaných. Samozřejmě bez jakéhokoliv souhlasu s nakládáním, uchováváním a zpracováním vašeho e-mailu. Bez kontaktů, bez provozovatele.

EDIT:

Aktuálně se dá provozovatel najít v sekci Privacy. Ty sekce tam už byly, když jsem to procházel, nemohu vyloučit, že jsem v Privacy subjekt přehlédl, ale přijde mi to podezřelé, protože jsem ho tam vyloženě hledal.

Konkrétněji je to aktuálně takto (je to trochu zmatené):

 • Sekce About ukazuje odkaz na LinkedIn někoho, kdo pouze prodal svou firmu PayPalu a pravděpodobně byl následně nějakou dobu v PayPalu zaměstnaný, což je běžné, když prodáte firmu. Nejedná se o zakladatele PayPalu ani o někoho, kdo PayPal rozjížděl.
 • Kontakt jen přesměruje na neurčitý email info@
 • Obchodní podmínky uvádí Initiative Q, bez koncovky, bez identifikace, což může být jen název projektu,
 • Text o soukromí ukazuje Initiative Q, LTD
 • Doména ukazuje SW Ventures LTD.
 • Initiative Q, LTD je anglický název pro The Kew Initiative Ltd.
 • Pokus o splnění GDPR tu je, ale aktivní souhlas s ním při registraci chybí. V podmínkách se píše, že při příchodu na web budete vyzváni k odslouhlasení Privacy podmínek, ale ve skutečnosti vyskočí pouze klasická cookie lišta bez odkazu na cokoliv. Při registraci na pozvánku jsem na fajfku souhlasu nenarazil a pustilo mě to dál.

Doména napsaná na firmu, která se jednou prezentuje jako právní kancelář, podruhé se zabývá veřejnými domy a bary, je už dávno v likvidaci a má zavazky po splatnosti. (EDIT: Šlo o záměnu stejnojmenných firem, za chybu se omlouvám.)

Měna, která není

Sama zázračná nová měna plná zmiňovaných technologických výhod neexistuje. Autoři přiznávají, že teprve po náboru milionů uživatelů budou pokračovat v náboru špičkových profesionálů v oblasti platebních systémů, makroekonomie a internetových technologií.

Na Twitteru autor přiznává, že backend nemají, vybírají a pro jistotu si zaregistrovali Ethereum tokeny… Hned druhým dechem dodává, že nejde o kryptoměnu. To jde trochu proti sobě.

EDIT:

Tady jsou s největší pravděpodobností odkazy na jejich ERC20 token, tedy kryptoměnu:

https://bloxy.info/address/0x6745c87289ab2524d26565679532acf88e7675db
https://etherscan.io/token/0x6745c87289ab2524d26565679532acf88e7675db

Celá myšlenka stojí na tom, že napřed zorganizují masu uživatelů a až pak vyvinou platební systém, který budou všichni používat. Podobných naivit je v textech spousta. Třeba jejich určení hodnoty. I kdyby nebyl nesmyslný, pořád je to v říši snů „za předpokladu úspěšného celosvětového přijetí“.

Inu celosvětové přijetí nové měny by chtěl kde kdo. Dokonci i ti, kteří nějakou měnu mají narozdíl od Initiative Q. Takový ambiciózní cíl je ale náročnější než jen nic neříkající: „Tento cíl bude dosažen finančními pobídkami k využívání Q pro všechny druhy transakcí, včetně velkoobchodu, platů a investic.“

Další do nebe volající pitomost je sebejistota překonání trhu kryptoměn čistě z důvodu absence volatility. Prostě nemáme volatilitu, tak budeme lepší než kryptoměny. Kryptoměny podle nich selhaly jako měny kvůli tomuhle. To může říct pouze někdo, kdo neví, co to volatilita je, jak vzniká, a že spolu s masovou adopcí postupně mizí.

Navzdory těmto nedostatkům dosáhla tržní hodnota kryptoměn téměř 1 miliardu USD. Není nijak zvlášť náročné předpokládat, že měna, která je navržena tak, aby splňovala skutečné potřeby trhu (stabilita hodnoty, snadné používání atd.), a která je spojena výhradně s nadřízenou platební sítí, by měla překonat toto číslo.

Ani se mi nechce vypisovat všechny nesmysly. Je zkrátka evidentní, že ty texty tam jsou jen jako výplň, kterou nikdo nemá číst. Má jen obsahovat správné buzzwords, aby to působilo důvěryhodně při přelétnutí očima. Přečíst to podrobněji, tak narazíte na takové perly, jako že na měnovou politiku Iniciativy Q bude dohlížet jakýsi měnový výbor.

A to se ani nebavím o mnohamilionové databázi kontaktů.

EDIT: Osobní data

Autoři uvádí:

„We don’t share the data with any other third party or marketing companies and we do not spam or send commercial offers.“

Tedy, že vaše data nesdílí s žádnou třetí stranou ani marketingovou společností. Sekce Privacy ale uvádí něco jiného.

We may share your data, including Personal Data, as follows:

Business Partners, Service Providers, Affiliates, and Subcontractors
We may disclose data, including Personal Data we collect from and/or about you, to our trusted service providers (e.g. cloud computing service providers like Amazon Web Services), business partners, affiliates, subcontractors, who may use such data to: (1) help us provide you with the Site and/or services; and (2) aid in their understanding of how users are using our Site and/or services.

Jinými slovy mohou vaše data sdílet s kýmkoliv, s kým budou spolupracovat. O odstavec výše je pak ještě zmíněn Google Analytics, tedy marketingová firma. Samozřejmě reálně používají i Facebook pixel. To je běžné, ale proč tvrdí, že to tak není?

Že data nejsou v bezpečí, to asi tuší každý, kdo se registruje. Databáze lidí, kteří chtějí bez práce přijít k bohatství je pro podvodníky učiněný poklad. Kde kdo by za ní zaplatil. A dle podmínek to udělat mohou.

Kdo to všechno zaplatí?

Vše je tam postavené na pobídkách, odměnách, rozdávání měny atd. Ale z čeho a odkud se rozdává? Zdarma samozřejmě dostanete jen bezcenná Q. Pokud jde o jejich hodnotu, ta je stále určena nabídkou a poptávkou, ať už to popisují jakkoliv. To jsou zákony ekonomiky. Kde jsou ale ty peníze?

Majitel na Twitteru hájí projekt, že nejde o letadlo. Důvodem má být, že nevybírají peníze, které by si rozebrali lidé na vrcholu pyramidy. Podívejme se ale do timeline. Ty peníze tam jsou. Nasypat je mají spekulanti na burze a obchodníci přes příjimání Q jako platební metodu.

Netuším, čím by mě dokázali jako prodejce motivovat začít přijímat Q v platební bráně. Pobídkami typu, že dostanu XY% navíc v měně Q, mě rozhodně nenalákají. Obávám se ale, že řadu naivních lidí ano. Když ho budu akceptovat namísto peněz, přijdu o to zboží, co prodávám a získám bezcenné nic. Tady jsou peníze. U burzy je to víc přímočaré. Jsem přesvědčený, že kdokoliv, kdo bude akceptovat Q, nebo ho koupí na burze, ten bude financovat scam.

A ta burza?

V bodu 6 timeliny si dávají za cíl „Sell future Qs to investors for at least 100 million USD.“ Komu to jako chtějí prodat? Jakým investorům? Mně? Proč bych to kupoval? Dám vám hádanku. Miliony lidí budou mít bezcenné Q s nadějí, že to bude mít někdy nějakou hodnotu a náhle se to začne obchodovat na burze. Co se asi tak stane? Řešení je jednoduché, všichni budou chtít prodat a téměř nikdo nebude chtít koupit. Kam asi půjde cena?

Kromě toho, že Q nemělo žádnou hodnotu, žádnou hodnotu nemá a pravděpodobně mít nebude, tak především ani neexistuje. Neexistují ani jeho slavné technologické výhody.

I ty nejhorší ICO z nejhorších, kde lidé prodělali spoustu peněz, měly alespoň něco.

Další body v timeline jsou také k zasmání a vycucané z prstu bez jakéhokoliv argumentu. Třeba „25% of registered sellers ready to accept Q“. To je prostě plácnutí jako všechna ostatní. Něco jako, budeme nejpoužívanější měna na světě. Jen tak. Protože prostě proto. Prodáme za 100 milionů dolarů. Nevim. Někomu. Protože proto.

„Upřímná“ doporučení

Bohužel řada mých přátel na Twitteru považuje sdílení tohoto nesmyslu jako neškodné. Když to vyjde, super, když ne, nemám, co ztratit. Ale máte. Riskujete svou důvěryhodnost. Riskujete své sledující. Já sám zvažuji, že některé z vás přestanu sledovat a hrozně mě to u některých mrzí. Doporučení tohoto nesmyslu není neškodné. Není neškodné nejen pro vás. Můžete někoho donutit v pozdější fázi investovat skrze burzu, nebo akceptovat tuto měnu a tím přijít o své zboží. Apeluji na zdravý rozum. Uvědomte si důsledky svých doporučení a sdílení pozvánek.

Bohužel je to další důkaz toho, že dnešním influencerům je úplně fuk, co propagují. Podobně jako u průseru About You. Nikdo nezkoumá podrobnosti. Nikdo neřeší důsledky.

Jsem si jistý, že tento divoký západ se jednou adaptuje a jako uživatelé budeme kritičtější k influencerům a jejich doporučením. Jakmile někdo bude propagovat takovéto pozvánky, zdiskredituje se tím. V tomto případě je jasné, že to ani nečetli.

Zapamatujte si jména lidí, kterým je jedno, jak kvůli jejim doporučením dopadnete. Vyhněte se obecně všem rychlým schématům. A vy, kdo jste tohle sdíleli, zkuste se, prosím, příště víc zabývat tím, co pomáháte šířit. I tady jde o peněženky vašich fanoušků a o vaše jméno.

A co když to vyjde?

Bohužel skoro nikdo detaily nečetl, takže neví, že kdyby ten nesmysl nějakým zázrakem skutečně vyšel a byl upřímně myšlen tak, jak je popisován, byl by to možná ještě větší průser, než „jen“ velký scam. Celosvětová měna v rukou jediného měnového výboru je významně nebezpečnější nástroj, než současný systém. Skoro bych až řekl, takové novodobé otroctví.

Naštěstí tohle moc lidí zapojených do Initiative Q nechce. Chtějí z toho jen vytřískat svých pár dolarů, což s sebou logicky přinese velký výprodej a krach hodnoty. To bude skrýváno tím výborem a jeho dokupováním. Výbor je mimochodem také důvod, proč to nikdo na burze nebude mít důvod kupovat. Výkyv hodnoty, kvůli kterému by někdo mohl mít motivaci ke koupi, bude vyrovnáván výborem skrze prodej, aby bránili volatilitě.

Takže žádné zisky. Žádná hodnota. Žádný benefit.

Jen benefit pro zakladatele v podobě moci, výboru a peněz, pokud si to někdy někdo koupí, případně to začlení do platební brány.

Ať už to dopadne jakkoliv, není, o co stát. Naopak. Je, o co přijít a proto je potřeba před Q varovat.

14 komentářů
 1. Vydelek

  Dekuji za tento clanek. Osobne spekuluji u krypta a osobne me to prislo cele divne a prvni co jsem udelal, ze budu hledal dalsi inf. Nez se stahnout jako ovce :-)

 2. Ondřej

  Doporučil bych se kouknout kolem kryptoměn - aktuálně jich je přes 2 tisíce aktivních. Většina začala jako ICO - podobná stránka, často nesmysly a lidé si kupovali v předprodeji tokeny a mince za miliony USD s myšlenkou co kdyby... protože pár ICO projektů bylo hodně úspěšných a tak vznikají další a další a lidi do toho cpou peníze. Když opomenu nesmysly třeba na webu (na to můžeme mít různý názor) a jasně, jde o to získat co nejvíc lidí, tak pokud mezi lidi rozdají třeba 50% mincí, nebudou první ani poslední, airdropů je u kryptoměn spousta. Zažil jsem i úspěšné airdropy, kdy jsem dostal za registraci + nějaké postupné úkoly jako sdílení, přihlášení se do skupiny apod. mince, které časem nabraly na hodnotě. Nikde jsem nedostal tisíce USD zdarma, ale stovky USD to v budoucnu u pár projektů byly. U valné většiny se začíná tvořit až po výběru peněz, od toho ICO fáze je. Tnto projekt bude mít výhodu v tom že bude mít obrovskou masu uživatelů. Troufám si tvrdit největší z ICO projektů co byly. Cíl 1Q - 1 USD - to samozřejmě zatím zní jako scifi, ale tak to chodí, lidi chtějí vidět vysoký potenciál. V reálu pokud se dostanou na pár exchange může být hodnota v řádech centů a to bude pro ty první stále pěkný profit. A kdo to bude kupovat? Zkušený borci z kryptosvěta jako vždy, dumpnou cenu co nejníž, budou mít miliony mincí a pak to v pravý čas hypem vytáhnou a lidem ty mince budou rvát za násobky. Tím neobhajuji tento projekt, ale takových s podobným řešením bylo spousta a některé úspěšné, tento projekt může mít některé nevýhody, naopak zase některé výhody - hlavně ta uživatelská základna. A co člověk riskuje? 1 e-mail :-D tedy nic pokud tam nedá soukromý e-mail či pracovní a heslo které používá jinde.

  • Maigi

   V článku kritizuji šíření, ne registrace. Taky jsem se registroval, abych zjistil, o co jde, ale rozhodně to nepůjdu šířit a způsobit tím velmi pravděpodobnou ztrátu peněz nějaké části mých sledujících. To je celé poselství článku. Nejden jen o e-mail. Riskujete víc. Viz poslední část článku s podnadpisem "upřímná" doporučení.

 3. Wladass

  No... tak jsme vsadili své jméno a email. Hysterie kolem toho je pěkná a po dlouhý době se na Twitteru aspoň něco děje :) Nebuď k tomu tak pesimistický. Na to, aby to fungovalo je to až příliš jednoduché, to pozná každý.

 4. Harry

  No jak začínalo electroneum? Taky tak podobně. Na začátku bylo zadarmo, potom se teprve ustálilo na nějaké minimální hodnotě a teď je už na burze. Měl jsem jich 20000, ale pak mě někdo vyprášil účet, tak jsem to už dál netáhl. Myslím že je ještě brzy na negativní komentáře o Q. Počkejme si.

 5. Michal

  Tento článek mi dává naprosto ty stejné informace jako projekt samotný. Každému je jasné, že šance na úspěch jsou malé. Každému je jasné, že dosáhnutí jejich cílové hodnoty je pohádková záležitost. Co se týče GDPR .. Mám takový pocit, ale tady to vypadá že se pletu. Každý kdo chce sdílet mé osobní údaje potřebuje právě mé schválení GDPR, takže pokud jsem ho na projektu neschválil. Předpokládám, že jsem jim neschválil nic o poskytování údajů třetí osobě. A poslední a důležitá věc. U daného projektu riskuji asi stejně hodně jako když sem píšu svůj názor, protože tady po mě chcete jak mé jméno, tak můj email a to pouze pro odeslání komentáře. A tady jsem také mimochodem o GDPR neslyšel. Takže tenhle článek je pro mě stejně nebezpečný jako projekt samotný. Ovšem u daného projektu mám aspoň tisícinu procenta z toho něco získat.

  • Maigi

   Viz článek. Nedá se to srovnat, komentářem tady rozhodně neriskujete peníze svých sledujících, kterým šíříte pozvánku. Registraci neodsuzuji, ale to šíření. Než začnou lidé něco šířit mezi ostatní, měli by se podívat, co šíří. To je mé poselství. Já to udělal jako jeden z mála. Přečetl jsem si, co to vůbec je. Po přečtení jsem se samozřejmě rozhodl to nešířit, protože nehodlám riskovat peněženky svých sledujících. Nebudu šířit nic, co může lidem z 99% pravděpodobností uškodit, pokud tomu uvěří. Ta služba se přece snaží, aby to lidé pak používali, ne jen se registrovali a sdíleli. Tam pak část z nich přijde o peníze. Proč to svým sledujícím dělat? A pokud jde o GDPR, tady je v pořádku. Všude, kde se pracuje s osobními údaji, je aktivní souhlas s podrobnostmi. Zkuste si stáhnout třeba E-Book a narazíte na to.

 6. Karel

  1) Očividný scam, do kterého jsi se ale sám registroval a zůstáváš registrovaný... protože co kdyby, že... 2) Ano, píšeš, že jde i o riskování reputace. Tím co jsi ale předvedl a dál předvádíš při své práci s fakty a především to, jak reaguješ, když jsi upozorněn na chyby, zatím na plné čáře prohráváš jen tu svoji. Gratuluji.

  • Maigi

   Vysvětloval jsem to mnohokrát. A BTW to je už po několikáté, co mi vnucuješ nějakou motivaci, myšlenky, snahy, chování, atd., které nemám. Když to napíšeš, nestane se to pravdou. Psal jsem, proč jsem se registroval, důvěřoval jsem úsudku člověka, kterého sleduji. Zajímalo mě, co to je. Nezůstávám registrovaný z důvodů, které sis vymyslel. Klidně ti tu veřejně slíbím, že ti všechny své Q věnuji, ale já žádné nemám a mít nebudu. Protože jsem to nesdílel. Nikomu. Článkem se jen snažím, aby se i ostatní zamysleli předtím, než něco sdílí. Nemluvím o registraci. Sdílení je ta pointa, kterou pořád přehlížíš. O nic jiného mi vůbec nejde. Sám vím lépe, než ty, o co mi jde. Můžeš zpochybnit mou práci, nejsem dokonalý a dělám chyby. Nemůžeš ale zpochybňovat mou motivaci a snahu. Nemám problém uznat svou chybu a znova a dokola uznávám, že to šlo udělat mnohem lépe. Psal jsem to na více místech. Kvůli tomu se ale nepřestanu snažit o upřímná doporučení na trhu namísto slepého sdílení nesmyslů kvůli chamtivosti na úkor vlastních sledujících. Pokud máš jiné cíle, jdi si za nimi. Pokud máš lepší plán na stejný cíl a umíš to lépe, rád se připojím / pomůžu.

 7. Karel

  Nevnucuji, jen mě ta logika "očividný scam a podvod" vs. "nemám nic proti registraci, sám tam jsem, jen jsem proti šíření dál" zaujala Q máš už za registraci... ale to je jedno, nechci se motat na dalších a dalších zavádějících tvrzeních Nezpochybňuji tvou motivaci, moje pointa je pouze to, že tvá "upřímná doporučení" byla tady založena krom dojmů (nic proti nim) na fatálních chybách ve faktické stránce věci - a proti tomu už jde mít hodně, protože to je silná manipulace - i když třeba původně nevědomá a jakkoli dobře myšlená... na to jediné celou dobu reaguji...

 8. Karel

  Některé nesmysly (chyby) v článku: 1/ "Je to podivná firma v likvidaci se závazky po splatnosti" - lež, opraveno, Michal si spletl firmy (?!) 2/ "Není uveden provozovatel a kontakt" - lež, neopraveno, rozmazáno EDITem. Obojí tam je, Michal to ale původně přehlédl (?!) následně prohlásil za nepřehledné 3/ "Skoro jediný jsem si ověřil, o co jde" - (?!) jako vážně tohle napíše člověk po tom, co je opakovaně upozorněn na takové zásadní a zavádějící chyby ve svém "ověření"? 4/ "Nejsem proti registraci, sám jsem se registroval" - být proti šíření podvodu (jasná silná slova) a zároveň nebýt proti registrací do podvodu, protože sám jsem a zůstávám v podvodu registrovaný - heh (?!) ... Michal píše o varovných signálech a o reputaci, kterou ti, co Initiative Q šíří, ztrácejí. Protože si podle něj věc neověřili jako on. Čímž ale vrší úctyhodnou hromádku varovných signálů kolem sebe a svých schopností práce s fakty, protože varování postavil na vlastních omylech. Chybu uznává, ale že by to mohlo něco změnit se nezdá. Přestože mu ze dvou pilířů, na kterých silné prohlášení postavil - nedůvěryhodná firma a naivita lidí - ten první vypadl. A zůstala jen polemika s naivitou. Což je ale trochu jiná disciplína, než "očividný scam".

  • Maigi

   Tohle mi píšeš už poněkolikáté a ani jednou ses nezamyslel nad reakcí, kterou jsem ti na to psal a nad vysvětlením, které vesele ignoruješ a opět se vrátíš k tomuhle. A pak chceš mluvit o manipulaci s fakty. Pokud nechceš chápat a chceš pouze kopat, tak si kopej. Já budu tedy reagovat pouze na to, na co jsem ještě nereagoval a to je bod 4. Jde o to, že svým nevybíráním peněz na první dobrou to schytá určité procento registrovaných. Konkrétně ti, kteří do toho buď vloží peníze, nebo to začnou přijímat jako platbu. Lidi jako já, kteří se zaregistrovali a nešíří to, protože si to přečetli, tak ti tam nikdy peníze nedají. Jakmile to ale začnou šířit, tak určité procento z nových lidí tomu věřit bude a to povede k nákupu nebo k implementaci. To už bezpečné není. Je to rozdíl. BTW registrovaný zůstávám pouze kvůli téhle kauze. Jakmile to vyšumí, smažu to. Jen ty máš potřebu si myslet, že tam chci být. Předvádíš totéž, co mi kladeš za vinu. Celé je to jako bys mě obviňoval, že jsem si koupil růžový svetr, já ti pak vysvětlím, že se obarvil v pračce něčím červeným a ty si zase sedneš a řekneš - ne, koupil sis růžový a basta. No jestli si to myslíš, je to tvoje věc. S tím já nic neudělám. Už dřív ses mi snažil tvrdit, co si myslím. Já si zase myslím, že celé tvé útočení existuje jen a proto, protože jsi na Twitteru šířil pozvánky a teď se to snažíš mírnit.

 9. Karel

  Michale, nekopu. Poukázat na chybné (lživé) části expresivně napsaného názorového článku není útočení. Není mi sympatická tvá bohorovnost, se kterou jsi odprezentoval naprosté školácké chyby a dojmy. A jak reaguješ na jejich kritiku, uznávám. Předchozí koment jsem psal pro ostatní. Ne pro tebe, spolu se míjíme od začátku, co jsem tě upozornil. Díky, že to tady nemažeš. Chápu tvou motivaci stát si za svým postupem a expresivně napsaným článkem. Osobně je mi bližší uznat chybu a názor poupravit. Což se dělá těžko, když někdo prohlásí, že je skoro jediný, který si zjistil něco víc. Nesmyslně sebestředné tvrzení. Tím spíš, jak špatně jsi to udělal. Opravdu nejsi jediný kdo četl podmínky a roadmapu, jsi ale jediný, kdo tvrdil, že za tím stojí podivná firma v likvidaci atd. Oceňuji tvou jasnozřivost, co bude za 3-4 roky. A jak věci, které sebe sama nazývají experimentem, dopadnou. Na ničem jiném už tvůj článek nestojí. I když se tak dál tváří. Bohužel.

  • Maigi

   Ale vždyť já uznávám chybu a upravil jsem to přesně tak, jak to je a bylo. Proč ty můžeš lhát o mém neuznávání chyb a přístupu? To je to, co mi vadí. Tvrdíš, že se tu na mé straně děje něco, co se neděje. Chápu, co vytýkáš a vytýkal bych to druhým taky. To ale nedělám, i když to budeš dokola opakovat. Bez jediného zaváhání jsem obratem uznal chybu. Napřed jsem chybu odstranil, abych nemátl nové čtenáře a pak jsem jí tam vrátil, protože jsem (opět) okamžitě uznal výtku, že by to tam mělo zůstat, jen přeškrtnuté. Kde vidíš pořád nějaké neuznávání chyb? Já s tím přece souhlasil, ale ty se k tomu vracíš a ještě si vymýšlíš, že chybu neuznám??? Poukázal jsi na to, já to opravil a je to. O co ti jde teď? Proč dál opakovaně lžeš o mém přístupu? To už není o poukázání na chybu. Tady už je motivace trochu jinde. To zlehčování projektu na konci komentáře na to ukazuje taky. Chceš si stát za svým šířením pozvánky. To zase chápu já, i když mám jiný názor.

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.