Nástroje Peníze & cashflow

Dokončili jsme aplikaci na správu financí a zhmotnili tak mou starou vizi

18.3.2018 3 min čtení

Dokončili jsme aplikaci na správu financí a zhmotnili tak mou starou vizi

Reading Time: 3 minutes

Na evidenci a řízení cashflow jsem měl odjakživa jiný pohled, než aplikace, které něco podobného nabízely. Většina se zaměřuje na minulost, takže o evidenci a řízení cashflow se nedá vůbec mluvit. Malá část profi forecast aplikací, která se věnuje budoucnosti, ji zase řeší jen na úrovni měsíců. To používá třeba Česká Spořitelna pro své vlastní řízení financí. Zbytek si to musí řešit nějak svépomocí.

I já tohle musel řešit svépomocí. Od začátku podnikání to byly všelijaké tabulky. Potřeboval jsem předvídat cashflow den po dni, abych evidoval i to, kdy mi kdo platí faktury od jejich vystavení a jestli to přijde dřív, než odejdou výdaje, abych se nedostal do průseru.

Svou tabulku jsem neustále vylepšoval, až z ní vznikl nápad na aplikaci. Nebavilo mě totiž stále dokola vyplňovat stejné transakce a stavět každý měsíc nový kalendář s vzorci uvnitř. Dlouho mi to leželo v hlavě, mluvil jsem o tom s pár schopnými podnikateli a zkoušel aplikaci i sám napsat. Loni jsem naštěstí našel parťáka Honzu, který věřil té myšlence, líbila se mu a byl schopný aplikaci vyrobit.

Takhle tedy konečně vznikla aplikace Bankonaut Flow. Před pár dny jsem informoval část své mailové databáze, abychom získali feedback a vyladili porodní bolesti. Prvních 100 uživatelů nám s tím pomohlo. Teď je tedy vhodný čas, představit ji i vám ostatním.

Bankonaut Flow

  • Bankonaut Flow je aplikace na řízení a plánování cashflow. Proto především počítá stav cashflow do budoucna, aby vůbec člověk měl, co řídit.
  • Když si tam naklikám transakce (a jejich opakování), tak mi aplikace ukáže, kolik budu mít zítra, za týden, příští měsíc, za půl roku, nebo za dva roky, pokud se nic významně nezmění.
  • K čemu to je? Budu vědět, za jak dlouho si našetřím na dovolenou nebo na auto, kolik to bude a přesně v který den. Budu vědět, jestli mi třeba za půl roku nedojdou peníze a nebudu v mínusu a kdy přesně se to stane. Budu mít dost času s tím něco dělat. Můžu si testovacíma transakcema zkoušet, jestli mě nedostane do červených čísel, když si dnes koupím něco drahého a tak dále.
  • Nativní mobilní appka zatím není, ale bude. I tak to teď z prohlížeče na mobilu v pohodě funguje.

PSD2

Napojeni na banky nejsme, protože to dává smysl pouze při pohledu do minulosti. My chceme řídit přítomné a budoucí cashflow a navíc by to v našem případě ani nešlo provést. Docházelo by k duplicitám a špatnému předvídání zůstatků.
Takže transakce se vkládají ručně, ale u premium verze se většina vloží pouze jednou díky možnosti nastavit opakování.

Bezpečnost

Aplikaci jsme se snažili napsat co nejbezpečnější. I tak ale možná zákazníky uklidní, že data jsou případnému útočníkovi k ničemu. Nedá se z nich nic vyčíst.

  • Zůstatky se vůbec neukládají, ty se počítají přímo v prohlížeči.
  • U transakcí nepoznáme, jestli jsou pravé nebo ne. Já si tam třeba často vkládám testovací transakce, abych zjistil, co se stane, když tady vydělám méně, nebo tady utratím více. Nelze nijak ověřit, že jde o transakce smyšlené, testovací nebo pravé.
  • Nemůžeme odhadnout ani řád, ve kterém se uživatel pohybuje. Úmyslně jsme nepoužili měnu, aby se aplikace dala použít v čemkoliv. Takže když vidíme transakci za 200, netušíme, jestli jde o transakci 200 Kč nebo 200 Euro nebo třeba 200 Bitcoinů.
  • Každý si tam může evidovat cokoliv. Třeba si tam eviduje pouze své spoření, nebo naopak splácení nějaké jedné půjčky. Kdo ví?
  • Těžko z takových transakcí soudit finanční situaci.

 

Zdarma vyzkoušet

Bitcoin

Za premium funkce aplikace můžete zaplatit i v Bitcoinech. Sám jsem to testoval a šlo to hladce. Své Bitcoiny si také můžete v aplikaci evidovat, viz výše.

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.