Cíle & produktivita Ze života affiláka

Novoroční bilancování 2018/2019

31.12.2018 6 min čtení

Novoroční bilancování 2018/2019

Reading Time: 6 minutes

Bilancování a plánování je něco, čím se moje hlava zabývá prakticky bez přestávky. Neustále si stanovuju nějaké cíle a přemýšlím, co by mě naplňovalo. Pečlivě analyzuju, co mě dělá šťastným. Jak bych chtěl, aby vypadal můj život. Jak bych chtěl, aby vypadal můj den. Jako kolovrátek neustále hledám motivaci a zkoumám, co na mě samotného funguje, co od života chtít a za co teď bojovat. 

Zkrátka nonstop přemýšlím, jak se dostat do bodu, který bych popsal jako “má to v hlavě srovnané a ví, co od života chce”. Jestli jsem se letos v něčem skutečně posunul, tak je to právě tohle. Moje letošní vize a cíle jsou z mého pohledu vyspělejší než kdy dřív. 

Napřed si ale projdeme bilancování.

Co se letos povedlo?

Blog

Stal jsem se opětovně aktivním blogerem. Bloguju sice s přestávkama už 10 let, ale dosud šlo spíš o občasník. Aktivita byla plánovaná změna. Pořád všem opakuju, kolik výhod blogování má. Rozjelo se to dobře. Sepsal jsem několik velmi úspěšných článků, které přivedly tisíce čtenářů. Chtěl jsem ještě větší aktivitu. Nakonec jsem ale zjistil, že týdenní frekvence je tak akorát, aby u toho člověk mohl dělat i něco jiného. Neplánuju toho nechat. Blogování si určitě v životě nechám. 

Současně jsem začal objevovat něco, čemu říkám blogerská scéna. Začal jsem se zajímat o to, kdo je v oblasti blogování známý a jak mu to jde. Objevil jsem tak několik velmi šikovných lidí, které respektuju za to, co dělají.

Je úžasné sledovat, jak někdo tvoří pro druhé. Často je to úplně nebo primárně nezištné. Tím spíš jsem si říkal, že bych mohl komunitu podpořit v oblasti monetizace. Proto jsem přednášel na BlogerFestu a vyrobil jsem takový e-mailový kurz pro blogery. Za cca tisícovku vám bude čtvrt roku chodit 30 lekcí, které vás naučí, jak na výdělečné blogování. 

Stálo to neskutečně moc práce. Ani nespočítám, kolikrát jsem kvůli němu šel spát nad ránem. Taky mě proto musel Honza, společník z Bankonauta, dvakrát kopnout do zadku, abych Bankonauta přestal zanedbávat. Na kurz jsou skvělé ohlasy, ale upřímně se o něm moc neví. Je to zajímavé. Knižní forma by jistě zaujala víc, takže to možná předělám do knížky. Obsahově to na knížku bohatě stačí. Napsat mini knížku Affilák byla oproti tomuhle sranda.

Jako součást blogu jsem začal každý čtvrtek posílat takový přehled toho, na čem dělám. Čtvrteční newsletter. Odkaz na aktuální článek, novinky z ostatních projektů a drobné střípky, co jsem za ten týden zaznamenal. Mám na něj překvapivě hodně chvály, i když porušuje marketingové poučky. Správně byste měli posílat vždy jen jeden podnět. Upřímnost ale evidentně leckteré marketingové poučky předčí.

Bankonaut

Bankonaut letos konečně vyrostl z pouhého nápadu a pokusů v reálný projekt. Spojil jsem síly se zkušeným programátorem Honzou Gulou. Založili jsme firmu. Honza zhmotnil můj nápad do reálné aplikace. Získali jsme první uživatele a první zákazníky. Vytvořil jsem pro něj e-mailový kurz finanční gramotnosti a z něj zase projekt nedluzime.cz. To je něco, co dává lidem skutečný návod, jak se dostat z průseru. Oslovil jsem všechny možné firmy a organizace ke spolupráci. Nic víc, než sdílení té microsite, jsem po nich nechtěl. Všem se projekt líbil, ale téměř nikdo nesouhlasil. A nikdo mi neřekl skutečný důvod, proč. 

Aktuálně řešíme pro Bankonauta případnou investici. Brzy může firma nabrat spád. Vím, že to se mnou Honza někdy nemá lehké. Někdy si toho na sebe beru víc, než pak stíhám. Bankonaut je ale srdeční záležitost, slibná aplikace a dobrá věc. Jestli to dobře napočítáme, můžeme pro finanční zdraví lidí udělat hodně. 

EHUB

V průběhu roku jsem se stal členem týmu affiliate sítě EHUB. Mám na starost lead-gen sekci. Je to výsledkem naší menší spolupráce a dlouhých diskuzí o affiliate trhu. Pro mě to je logické propojení. Dlouho jsem chtěl vlastní affiliate síť zaměřenou na lead-gen. Ondra, majitel EHUBu, mě nakazil myšlenkou, že bychom se měli spíš spojovat než soutěžit. Dovolil mi uskutečnit svou vizi v jeho síti. Mohu využít jeho zkušeností a nejlepšího technického řešení sítě, jaké jsem zatím viděl. Za to jsem moc vděčný. Dělám to už pár měsíců, ale jen pár dní v týdnu. Jde to pomaleji, než jsem čekal. Snad mi pomůžete to zrychlit 🙂

Zábava a vzdělávání

Dostal jsem lístky na box Marpo vs. Rytmus. Poprvé jsem díky tomu byl v O2 aréně. Byl jsem na veletrhu ForGames. Trochu jsem si hrál s chytrou domácností a s Legem. Viděl jsem nějaké nové díly svých oblíbených seriálů, u většiny ale čekám na další série. Jsou to House of Cards, Ray Donovan, Billions a Blacklist. Přemýšlím, jestli obětovat čas seriálu Succession. V televizi jsem viděl hodně dokumentů. Oblíbil jsem si hlavně druhou sérii Honu na Hitlera.

Byl jsem na několika akcích. Na Affiliate konferenci, AffilHero v Brně, na konferenci SaaSkaři o SaaS aplikacích, na affiliate čtvrtku, Ahyde srazu, přednášce na VŠE o influence marketingu, na e-commerce večeru, přednášel jsem na BlogerFestu a byl jsem na nějakém tom školení.

Přečetl jsem dost knížek, ale bohužel jsem si je nezapisoval, tak nevím přesně které jsem přelouskal letos. Určitě to byly knížky “Blog za milion”, Do pr****, dělejte, co máte rádi”, “Hluboká práce”, “Boss Babiš”, “Můj soukromý buzynes” od Jana Krause + mám předplatné Forbes. 

Čtu jen v MHD, nikde jinde. Teď to tak nevypadá, ale přijde mi, že jsem toho letos přečetl docela dost. Bohužel mě letos Pocket nezařadil mezi největší čtenáře jako loni. Teď zrovna čtu “Radost z ticha” od autora, který jako první přešel sám na vlastní pěst Antarktidu k jižnímu pólu. Byl i na severním pólu a vyšplhal na Everest. Do nového roku jsem spoustu knížek dostal. Seznam čtecích restů už je docela velký. 

Ostatní

 • Zrekonstruovali jsme si koupelnu.
 • Pracoval jsem na několika zakázkách jako konzultant.
 • Začal jsem se jinak dívat na krátkodobé projekty a mám frontu projektů “na maso”. Viz předchozí článek.
 • Druhý rok si zapisuju měsíční zhodnocení. Je to skvělý nástroj sebereflexe a taky podklad pro každoroční bilancování.
 • Nějak si kontinuálně zlepšuju pracovní nastavení, vybavení, různé evidence, online nástroje a takové srandy. Na soubory mám vlastní NAS. Nebo třeba, a to je hodně vtipný, mám na každou konkrétní situaci speciální kabel. Kloubový bílý ke kolébce na noční stole, zakroucený do spirály k power bance, na stole mám takovej ten univerzální, co se magnetem připne pokaždé k jinému konektoru a tak dál. Nově víc používám kalendář, přešel jsem na e-mailového klienta Spark, do Things jsem si začal přehledně evidovat každou lepší myšlenku.
 • Lehce aktivněji jsem začal používat svůj starý Instagram. Nadále je mi ale nejsympatičtějí Twitter.
 • Moje sestra má nového přítele. Je to sympaťák a dobrý chlap.

Co se nepovedlo

Řešili jsme v nemocnici pořád nějaké zdravotní věci u blízkých, sami u sebe a doktorům (veterinářům) se nevyhnul ani Čiko.

Přišel jsem o dobře placenou spolupráci s PPF ve stejnou chvíli, kdy jsem přišel o nejsilnější příjmy z affiliate. Z toho propadu jsem se nedostal dodnes, takže loňský Silvestr jsem na tom byl finančně o dost lépe.

Předsevzetí nejen do roku 2019

Žádný z cílů, které jsem si předsevzal, se nedá splnit, pouze plnit. To nebyl účel při jejich stanovování, ale vedlejší efekt. Podle knihy Konec prokrastinace je to dobře. Průběžné cíle nás dělají šťastnými dlouhodobě a pořád. Ne jen jednou v nějakém časovém bodu, mimo který jsme frustrovaní z nedosažení.

Přestal jsem cítit potřebu klasických motivačních cílů typu drahé auto a velký barák. Z materiálních věcí mám už všechno, co bych mohl chtít. Jednou si asi pořídím PS4 a zahraju si GTA 5. To bude ale až tehdy, kdy přestanu cítit provinění z flákání se. Zatím mám dost úkolů, restů a slibů. Proto se necítím dobře, když se jen bavím. 

1) Dál pracovat na finanční a časové nezávislosti

Už loni jsem neměl konkrétní projektové cíle. Pracovní fáze a projekty samotné se v průběhu roku mění. Cíle v nich taky. Nevidím v tom nic špatného. Nechci se cítit provinile, že jsem nesplnil, co jsem si slíbil, když to v průběhu roku přestane dávat smysl. Proto je pracovní předsevzetí o setrvačném makání na finanční a časové nezávislosti. Chci bez ustání hledat nové možnosti a posouvat se do pozice, kdy za mě budou pracovat peníze samotné. Interně nějaká čísla mám, ale ty už si nechávám pro sebe.

2) Víc se zajímat o druhé

Někdy v druhé polovině roku jsem si důrazně uvědomil jednoduchou pravdu. Všechno jednou skončí. Vaše projekty, firmy, budovy. Žádné vaše dílo tu nezůstane. Žádná socha, kniha, pojmenované náměstí. Pokud jde o blízké, je smutným údělem každého, dřív nebo později přijít o všechny. Konec konců ani tahle planeta tu nebude věčně. Jakému projektu tedy má smysl obětovat většinu svého času? Existuje vůbec nějaký?

Já věřím, že pokud tu nikdo a nic nezůstane, je nejlepším projektem zpříjemnit ten krátký čas druhým. Postavit mrakodrap je sice obdivuhodné, ale pokud kvůli tomu budete kašlat na lidi, je to mrhání. Můžete se sice hnát a dřít za výsledkem čehokoliv, ale ten nejdůležitější středobod zájmu je většinou kolem vás v místnosti. Ignorovaný na druhé koleji. Pohádky a rodinné komedie se šťastným koncem jsou právě o tomhle.

Většina z nás v práci nezachraňuje životy a zdraví. Proto vám navrhuji své druhé předsevzetí. Víc se zajímat o druhé. Nejsem v tom totiž nijak dobrý. Tohle mi pomůže se zlepšit. Zlepšit se pro druhé a tím zlepšit všechno. V důsledku se tenhle focus projeví i byznysově. Nejen osobní vztahy jsou vztahy. Víc se zajímat o zákazníky, obchodní partnery, případně zaměstnance, může změnit prodělečnou firmu ve výdělečnou. 

Rád bych si osvojil toto předsevzetí a udělal z něj zvyk.

3) Posilovat pevnou vůli

Lidé si dávají předsevzetí jako zdravě jíst, cvičit, šetřit, makat na čemkoliv. Bez pevné vůle se ty cíle ale nepodaří. Naopak s pevnou vůlí to bude hračka. Zmáknete i něco navíc. Proto je moje třetí předsevzetí o posilování pevné vůle. Tu posilujete děláním věcí, do kterých se vám nechce, tehdy, kdy se vám nechce. Časem nebudete chtít přerušit ten řetěz a bude těžší to neudělat než udělat. Pevná vůle je jako sval, který se dá takhle vyposilovat. Cílem je, aby mě pak tenhle “sval” ochránil před utrácením, špatným jídlem, prokrastinací a podobně. 

Párkrát jsem zažil takové vytrénované dny. Dělal jsem všechny resty bez váhání a zvažování, že bych je odložil. Byly to moje nejproduktivnější dny. Bohužel nikdy to období netrvalo dlouho. Chci se na to zaměřit. Chci si z toho udělat další zvyk, který se stane samozřejmostí.

To je vše. Naše zakódované návyky umí změnit naší realitu. A i kdyby ne, vyzkoušel jsem si, že přesně tyhle 3 činnosti mě dělají šťastným.

20 komentářů
 1. Diginomad

  Co už pár let čtu a píšu různá shrnutí, tak pořád všichni řešíme stejné věci. Je docela vtipné, že skoro všichni pořád řešíme nízkou efektivitu, přitom většina z nás patří ve srovnání s většinou populace k workoholikům :D A všichni máme depky z toho, že nemakáme ještě víc...

 2. […] Michal Majgot: Bilancování a novoroční předsevzetí 2019 […]

 3. Anna

  Na čtvrteční newsletter připojuju i svůj pochvalný komentář. Původně jsem teda dlouho váhala, než jsem si stáhla pár tvých "manuálů" výměnou za svůj mail, protože jsem vyloženě alergická na podobné mailovací listy, spamy, newslettery (haha a přitom v práci rozesílám úplně to samý :-D), ale nakonec jsem se upsala a nelituju. Každý čtvrtek mě čeká příjemné překvapení (protože vždycky zapomenu, že na podobném seznamu jsem), ale vždycky si ráda s chutí přečtu co mi od tebe přišlo.... :-) A co se přečtených knížek týče, tak minimálně Blog za milion a Do pr**le dělejte co máte rádi máme společné.... Docela by mě zajímalo co si myslíš právě o knížce Blog za milion??? :-)

  • Maigi

   Děkuju za pochvalu, moc si toho vážím. Ta knížka se mi líbila tak z 50%. Některé rady tam bych rozhodně nedoporučil. Nelíbí se mi, že u některých praktik namísto hledání lepších pokrčí rameny a označí to za nutné zlo. Přitom to jde dělat k oboustranné spokojenosti. Naopak se mi moc líbí příklady ze zahraničí. No a překlad do češtiny dělal s prominutím idiot. Možná to za něj dělal Google Translate. Respektive v některých pasážích to jde poznat. Je tam nesprávný význam, který se do kontextu nehodí a pak zjistíš, že ho GTranslate vyhodí jako primární a sekundárně nabídne ten správný. Překladatel se tak očividně významem a kontextem nezabýval. Taky se nezabýval tím, jak psát affiliate. Nechápu, kde přišel na termín “affiláty”, nebo co to tam bylo. Často jsem se kousal do jazyka.

 4. Pozor,neplést si pracovní výkon a efektivitu ;) Jsou to dvě různé kategorie a každá dává jiný smysl. Já jsem se v životě naučil nejdřív makat hodně a pak ještě makat efektivně. Takže dnes na stejný profit dělám o hodně méně. Jsem zkrátka líný, ehm, pohodlný :P

 5. […] Michal Majgot – Bilancování a novoroční předsevzetí 2019 […]

 6. […] Michal Majgot […]

 7. […] Michal Majgot – “Přestal jsem cítit potřebu klasických motivačních cílů typu drahé auto a velký barák.” […]

 8. […] Michal Majgot – Bilancování a novoroční předsevzetí 2019 […]

 9. […] Michal Majgot – Bilancování a novoroční předsevzetí 2019 […]

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.