Nástroje Peníze & cashflow

Bankonaut

12.3.2016 4 min čtení

Bankonaut

Reading Time: 4 minutes

Před několika týdny jsem začal realizovat jeden svůj podnikatelský nápad. Tu myšlenku nosím v hlavě už několik let. Jde o to, že aplikace na správu financí jsou z mého pohledu naprosto nepoužitelné a umí v zásadě jen otagovat minulé a momentální transakce nějakým štítkem a následně ty štítky/kategorie ukázat v nějakém koláčovém grafu.

Tenhle stav na trhu trvá už roky. Nevím, jak vám, ale tohle mi v řízení financí ani zdaleka nestačí, ba dokonce bych tuhle jedinou funkci, kterou ty aplikace umí, klidně oželel. Některé lepší umí minulé transakce naimportovat přímo z bankovního výpisu, nebo přes bankovní API, ale proč takhle vylepšovat něco, co je sekundární?

Primární je přece pro finanční řízení a plánování budoucnost! K čemu mi pomůže vědět, že moc chodím do fastfoodů? Spíš potřebuju vědět, jakou část ze zůstatku na účtu můžu utratit a jakou tam nechat pro výdaje, které mě čekají? Potřebuju vědět nejenom o měsíčních výdajích, ale i o částech, které tam musí zůstávat na větší platby s jiným než měsíčním intervalem, jako jsou třeba daně nebo Vánoční dárky. Potřebuju taky vědět, jestli je budoucí výdaj dostatečně daleko na to, abych ještě stihl ten zůstatek mezitím zhodnotit, než ho budu potřebovat k uhrazení. A potřebuju taky vědět, jak moc se musím omezit, abych ty všechny budoucí výdaje zvládl, když už teda moc chodím do těch fastfoodů…

Tohle jsou pro mě zásadní informace, které si musím bastlit v Google docs tabulkách, protože mi to žádná aplikace nenabízí. Našel jsem jednotky finančních aplikací, které něco podobného uměly zapsat, ale zobrazení kalednáře s takovými daty bylo opět nepoužitelné pro každodenní používání.

Jak vidíte, řeším tímhle projektem svůj vlastní problém, což bývá recept na úspěch, protože pak tu aplikaci uděláte dobře. Nazval jsem ji Bankonaut.

Aby bylo jasno, nejsem programátor a ani bych jím nechtěl být. Vždycky jsem se ale do programování chtěl ponořit minimálně do té úrovně, abych dokázal přemýšlet nad tím, co je v php možné a jak by to asi šlo udělat.

Považuju se taky za dost inteligentního člověka na to, abych si takhle jednoduchou aplikaci dokázal splácat sám s tím, že zjistím, jak na to a na tom se ty základy naučím. Proč se to učit na nějakém testovacím projektu do šuplíku?

Samozřejmě ale počítám s tím, že to po mně následně převezme profesionál, vynadá mi a celé to přepíše. Určitě se tam dá hodně věcí nafejkovat, ale dávám si pozor na to, aby šly zobrazit pouze data z vašeho účtu a ne z jiného. Můžete zřejmě nafejkovat jinou svou „peněženku“, jiné datum, nebo kategorii, než na jakou lze kliknout, ale dosáhnete tím pouze zobrazení jiných VAŠICH dat a ne cizích. Vzhledem k tomu, že jde o finanční appku, dávám si na to pozor a na účty samostné jsem pro jistotu koupil hotový script, který chrání databázi proti SQL Injection, má ochranu proti CSRF útokům, XSS útokům a šifruje.

Jak si to tak bastlím, poslouchám u toho přednášku Tomáše Čupra a najednou ho v závěru slyším vyprávět chválu na aplikaci Mint, což je opět zobrazovátko koláčových grafů minulých transakcí s tím rozdílem, že si ty data aplikace sama tahá z vaší banky. Dodal k tomu, že jestli to nikdo z posluchačů u nás nevyrobí, chopí se toho sám a pak mu budeme platit.

To mě donutilo chvíli koketovat s myšlenkou, že bych se mu ozval a nabídl podíl za investici, ale nakonec jsem si to rozmyslel. Myslím, že to dokážu uválet alespoň z počátku sám za cenu času, o který to bude trvat déle. Pouštět podíl takhle brzo by bylo jistě v důsledku hodně drahé.

Stávající stav je takový, že už zbývá dodělat jen opakované transakce (pro pohodlí je důležité, aby transakce měla stejné možnosti opakování jako událost v Google kalendáři) a samozřejmě koláčové grafíky minulosti jako doplněk, ovšem s tím rozdílem, že mé grafíky budou odrážet i budoucnost. Pak taky trochu pošolichat UI a rychlost. Vypadá to teď nějak takhle:

 

Předpokládám, že by vás to mohlo zaujmout jako zákazníka, protože podobné problémy má nejen každý podnikatel, ale i každý, kdo má nepravidelné transakce, nebo pravidelné s jiným intervalem, než měsíc, jak jsou přeplatky energií nebo Vánoční dárky. Orientovat se podle zůstatku na účtu je v takovém případě jistá cesta k bankrotu.

Zatím vám můžu nabídnout, že pokud mi dáte email sem, pošlu vám info, jakmile aplikaci dokončím. Na začátku to bude něco jako, že hledám 10 dobrovolníků k otestování a o něco později po vyladění much to už bude možnost zakoupení formou SaaS.

PS: samozřejmě bude mít aplikace svůj affiliate program

2 komentářů
  1. Michal, VimVic.cz

    Držím palce. Supr, jakou máš chuť se učit nové věci. A samozřejmě můžu potvrdit, že to je několik let, co jsi mi o téhle příležitosti říkal. :-)

  2. […] milion uživatelů. No a nemůžeme zapomenout ani na aplikaci Spendee, či na koncept od Maigi, který se snaží jít až za hranice tradičních […]

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.