Affiliate marketing Jak propagovat Online business

Affiliate startupy

11.4.2019 2 min čtení

Affiliate startupy

Reading Time: 2 minutes

Affiliate marketing často uvádím jako skvělou příležitost naučit se prodávat, když ještě nemáte, co prodávat. Proto se taky řada úspěšných affiláků časem přesouvá k vlastnímu produktu, za který jim začnou platit zákazníci namísto affiliate programů. Třeba KetoMix. Není to ale jediné vyústění. Affiliate marketing nemusí být jen přechodná stanice. Můžete na něm postavit firmu. 

Největší affiláci v česku už dávno nejsou jednotlivci. Stali se z nich velké firmy provozující velké projekty.

Typické affiliate firmy / větší projekty

Jako první vás asi napadnou: 

To všechno jsou klasické affiliate weby, které mohou dosáhnout obrovské velikosti. Některé z nich zaměstnávají přes sto lidí. 

Monetizace startupu affilem

Co chci říct, je, že v affiliate marketingu nemusíte být malý webík, ale taky nemusíte usilovat o nějaký výše zmíněný typický projekt. Je tu prostor ještě pro jiný způsob.

Můžete jít vlastní cestou a monetizovat affilem něco netradičního a nového.

Napadají mě třeba různé nové mobilní aplikace, online mapy, SaaS nástroje, platební nástroje… Cokoliv online, v čem vymyslíte nějakou inovaci a dáte tu inovaci lidem zdarma, bude získávat spokojené uživatele a vám peníze z affilu. Srovnávač Suri třeba nabízí každoroční revizi vašich smluv. Pojistné smlouvy taky chytře spravuje nástroj DOK. Oba nabízí svou službu / nástroj zdarma a pochopitelně dostávají affiliate provize od pojišťoven.

DOK screenshot

Fintech obor dokazuje, že díky moderním technologiím lze úspěšně distribuovat i poměrně starý nápad. Twisto je třeba způsob, jak lidem zmodernizovat zastaralou kreditku. Cokoliv startupy přes své skvělé aplikace distribují, to mohou distribuovat i za provizi od třetí strany.

Abych byl úplně konkrétní, naše SaaS aplikace na správu financí (Bankonaut) začíná uvnitř nabízet na míru finanční doporučení monetizované přes affiliate. To chce konkurence dělat taky. Chtějí to dělat i banky přes jejich internetová bankovnictví. Jsme od toho daleko a ani jsme o tom nemluvili, ale existuje možnost, že tenhle kanál překoná výdělky z prodeje premium verzí. Pak se začne přirozeně nabízet otázka, jestli nebude i premium verze zdarma. Je to jen návrh, možná to neuděláme, ale zkuste se zamyslet, co všechno by šlo provozovat zdarma a monetizovat přes affiliate.

Získejte si uživatele

Bez diskuze je vytvoření takové affiliate projektu nesrovnatelně náročnější oproti propagaci přes blog, magazín, nebo landing page. Výhodou jsou ale také nesrovnatelně vyšší affiliate výdělky. Můžete také na svůj projekt získat investora. Ten se na obyčejný affiliate webík bez přidané hodnoty získává obtížně (ale taky to jde).

Na srazu doporučoval Honza Barta, ať se vykašleme na affiliate a stavíme pořádný projekt. Tehdy mi to přišlo směšné, když to řekne člověk, který prodal zřejmě největší affiliate projekt v zemi. Pak mi došlo, že si jen hrajeme z názvoslovím. Pořádná firma může být postavena i na affiliate principu, jen už jí Honza nevnímá jako affiliate projekt. Je samozřejmě těžké určit, co pod ten pojem dávat a co už ne. Osobně si myslím, že na tom nezáleží. Provizím můžete říkat různě. Jakmile jich ale chcete získat hodně, je dobrý nápad namísto nákupu a prodeje konverzí začít sbírat a nakupovat uživatelské registrace do čehokoliv s přidanou hodnotou.

Generovat prodeje pomáháním vlastním uživatelům, je skvělý a vysoce účinný způsob, jak následně inkasovat balík z provizí. To je jasně vidět i ve statistikách affiliate sítí.

2 komentářů
  1. Credit Max

    Skvělý článek, přesně tak Affiliate bych rozhodně nepodceňoval!

  2. Robert

    Pěkně napsáno, affiliate je stále jeden z nejmocnějších nástrojů

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.