Ze života affiláka

2 měsíce zkušeností s novou kryptoměnovou peněženkou Trezor T: recenze

6.5.2018 6 min čtení

2 měsíce zkušeností s novou kryptoměnovou peněženkou Trezor T: recenze

Reading Time: 6 minutes

Když se začátkem listopadu firma SatoshiLabs vytasila s novým modelem svého Trezoru, byl jsem jeden z prvních, kdo si ho objednal. Trezor vnímám jako povinnost pro držitele kryptoměn a já už nějakou dobu měl informaci, že se chystá nový model. Proto jsem si nepořídil ten původní. Bohužel jsem ale na nový Trezor T čekal ještě další 4 měsíce po zaplacení. Byla to totiž předobjednávka a Trezor T stále nebyl dokončený. Stálo to za to čekání? Už ho mám doma 2 měsíce, takže můžu asi jako jeden z prvních jeho pořízení zhodnotit. Dnešek je na to ideální, protože se právě začal oficiálně prodávat tady přímo od zdroje. Můžete si tedy rozmyslet, jestli si ho pořídit taky, tentokrát už bez dlouhého čekání. Ještě dodám, že po celou tu dobu ho nabízela Alza, ale slibovala ho s vymyšleným termínem bez informací o termínu dodání od dodavatele. Kamarádovi pak po delší době objednávku zrušila, takže určitě doporučuju ten oficiální zdroj.

Vybalení byl zážitek. Kromě drobností typu samolepek a kartiček k zapsání seedu mě potešila jakási magnetická kolébka. O té jsem netušil, takže bylo příjemným překvapením dostat ten kousek magnetu ve stejném plastu, ze kterého je i Trezor T. Z druhé strany má oboustrannou lepící pásku, díky které uděláte z nějakého tajného místa domeček pro Trezor.

Ohledně balení, nastavení a používání, nerad bych tu zastupoval návod nebo průvodce. V tomhle článku se chci zaměřit na pár bodů, které se nikde vyčíst nedají, jinak by šlo o zbytečné opakování už napsaného. Pokud o Trezoru T uvažujete, stejně už jste viděli rozbalovací videa na Youtube a četli dokumentaci na oficiálních stránkách.

Jak jsem zmínil ten plast, popsal bych Trezor jako kvalitně zpracovaný, i když nejde o úplnou špičku. Plast na mě nepůsobí ani lacině ani precizně. Má drobné nedokonalosti, třeba v mém případě dole u USB-C konektoru trochu nelícuje jedna strana, ale je to tak drobné, že mi to nešlo ani pořádně vyfotit, takže vám to neukážu. Dá se to odpustit, je to maličkost. Když jsem se zamýšlel na tím, proč na mě nepůsobí plast 100% precizně, přišel jsem na to, že je to možná nízkou váhou. Trezor nemá vlastní baterku, funguje jen připojený k počítači. Baterka přitom třeba u mobilu dělá velkou část jeho váhy. Díky nízké váze mám pocit, že v podstatě nic nedržím. Na druhou stranu asi vděčím nízké váze za to, že se mi Trezor ještě nerozbil, i když mi už hodněkrát spadl na zem. Nemá ani šrám.

K Trezoru jsem si koupil krátký USB-C kabel samec-samec od společnosti Belkin. Mám totiž Macbook 12″ a přišlo mi pitomý Trezor připojovat přes 2 redukce, když má stejný konektor jako počítač. Hned vzápětí mě začalo štvát, že musím neustále zařízení zvedat ze stolu, abych si na obrazovce něco přečetl, ověřil Bitcoinovou adresu, zadal heslo, nebo potvrdil nějaký úkon. To jsem geniálně vyřešil USB-C stojánkem z AliExpressu  za pár šušnů. Je sice určený telefonům, ale pro Trezor funguje taky skvěle. Okamžitě vidím, co po mně Trezor chce a případně do něj ťuknu, aniž bych ho bral do ruky. Mimochodem u zadávání hesla při každém připojení jsem se nikdy nepřeklepl, i když jsou ty čísla strašně maličký. Při stisknutí prstem zakryju asi 3 další kromě toho, na které mířím, ale nějak to funguje a nikdy jsem se nesekl. Asi víte, že umístění čísel se náhodně mění při každém zadávání hesla, aby vás nemohl nikdo pozorovat za zády a odhadovat, jaká čísla zadáváte.

Na začátku vás bude Trezor prudit, abyste si zálohovali seed. To je samozřejmě zásadní z hlediska bezpečnosti. V balení jsou 2 kartičky k zapsání seedu a doporučení na fixu konkrétní značky, která je na to vhodná. Kartičky by měly být z plastu s vrstvou jílu (pokud jsem to přeložil správně). Po nějaké době tuším vydali aktualizovanou informaci, že v případě namočení může být horní vrstva poškozena a doporučují tedy použít něco jiného.

Já si pro jistotu pořídil Cryptosteel, protože vzhledem k rychle se měnící ceně kryptoměn nikdy nevíte, jak velké bohatství tím budete chránit. Koupíte ho na linkované oficiální stránce Cryptosteel, Trezoru, nebo v Alze (teď už ho tam nemůžu najít, ale já ho v Alze kupoval).

Dostáváme se pomalu k softwaru a používání.

Párkrát už jsem zařízení aktualizoval. Vždy mi připomnělo, že mám mít svůj seed po ruce. Nikdy jsem ho ale nakonec nepotřeboval, asi je to jen varování pro případné selhání aktualizace firmwaru.

Trezor nemá žádný paměťový čip. Má sice slot na micro SD kartu, ten je ale zatím jen přípravou na budoucí nové funkce. Proto, když si chcete jednotlivé virtuální peněženky pojmenovat, je nutné připojit a odsouhlasit práva pro svůj Dropbox účet. Tam se pak ukládají vaše názvy. Trochu mě to zlobilo, psal jsem i na podporu, pak mi ale došlo, že mám asi plný Dropbox účet, který už z důvodu přecpání nesynchronizuje a to způsobovalo ty trable. Stačilo ho trochu promazat a bylo po problému. Trezor mi ale žádnou hlášku, která by mě navedla správným směrem, nezobrazil. Tahle funkce mě trochu trápí i nadále. Štve mě, že musím při každém připojení a dokonce i přepnutí měny odsouhlasit spojení s Dropboxem hláškou „Enable labeling“ přímo na obrazovce Trezoru. Po delší době nepoužívání se to dokonce odhlásí úplně a musím znovu nastavovat souhlas na počítači.

Pokud jde o běžné používání, nic závažného bych nevytknul. Máte k dispozici u každé měny celou historii vytvořených adres, můžete je zpětně použít dokonce podle toho, jaké množství kryptoměny tam už proteklo, což přehledně vidíte u všech najednou. To docela využívám, protože jsem si omylem naklikal hodně adres a nechci používat jednu adresu vícekrát. Adresu si můžete celou zobrazit jak řadou znaků, tak i QR kódem a obojí můžete verifikovat přímo na zařízení. To je obrana proti virům, které vám na počítači mění clipboard a snaží se vám podstrčit svou vlastní adresu při odesílání prostředků. Na Trezoru ho viry měnit nemohou, takže stačí před odesláním ověřit, jestli to souhlasí.

Kromě BTC a LTC jsem si vyzkoušel i připojování do MyEtherWallet. S Trezorem můžete zabezpečit přístup do této peněženky, skrz kterou lze držet všechny kryptoměny založené na ERC-20. Těch je požehnaně. Já mám nějaké EVN tokeny z ICO Envion. Udělal jsem s nimi nějaké pohyby a žádný problém jsem neměl. Trezor umí podobným způsobem zabezpečit přístup i na další služby, kryptoburzy a dokonce i na WordPress. Má i správce hesel, ale nic z toho jsem zatím nevyzkoušel. Teď, když nad tím přemýšlím, tak určitě tady na affilákovi vyzkouším ten přístup do WordPress administrace přes Trezor.

Co ještě dodat? Líbí se mi, že v administraci vidím své zůstatky v českých korunách. Líbí se mi graf transakcí, který přehledně zobrazuje historii. Líbí se mi, že stále mám, co objevovat, třeba funkce podepsat zprávu, takové věci zatím nemám vůbec osahané. Naopak třeba nechápu, že když si založím novou peněženku (sadu adres), musím při dalším připojení znovu kliknout na „Add account“ a potvrdit zase labeling, abych ji vůbec viděl. Tyhle drobnosti se ale doufám vychytají aktualizacemi. Důležité je, že se Trezor T dobře používá na to hlavní – na transakce.

Zlepšení, které bych ocenil, se dají vyřešit softwarově, proto se těším na nové aktualizace a na to, co přinese v budoucnu slot na paměťové karty. Chtěl bych třeba vidět součet zůstatků jednotlivých měn dohromady v korunách. Abych věděl, kolik mám, musím teď překlikat všechny měny.

Když to shrnu, i když jsem zmínil pár much, nevěřím, že by na ty podporované kryptoměny existovalo cokoliv lepšího a jsem rád, že se do toho borci ze SatoshiLabs pustili. Možná jsem nezmínil vše pozitivní, protože jsem nechtěl opakovat oficiální popis nebo běžné recenze.

Na světě existuje jen pár konkurentů a každý to pojal trochu jinak. Nikdy jsem o svém výběru nezapochyboval a ani by mě nenapadlo si pořizovat konkurenční zařízení. Samozřejmě jsem si je nastudoval, viděl jsem videa, jak se používají, co vydrží a podobně. Nejsou v tom žádné vlastenecké důvody, vybíral jsem pragmaticky a Trezor jsem při výběru vnímal jako nejbezpečnější už ve své první verzi. Trezor T využívám několikrát týdně už 2 měsíce. Můžu vám slíbit, že pokud podporuje vámi používané kryptoměny (je jich přes 200), nebudete nikdy přemýšlet o tom, proč jste si raději nekoupili Ledger nebo něco jiného.

Koupit Trezor One nebo Trezor model T (nebo Cryptosteel v sadě s Trezorem One)

Koupit Cryptosteel

Koupit USB-C mini kablík od Belkin

Koupit USB-C stojánek z AliExpressu

12 komentářů
  1. ExtraSEO

    Jak je to s bezpečnosti modelu T versus základní model?

    • Maigi

      Ta by měla být stejná - ani jeden z modelů nikdy nevydá privátní klíč a neodešle transakci bez fyzického podržení tlačítka, v tomto případě na dotykovém displeji.

  2. Jork

    Ahoj Maigi, potřeboval bych radu. Pořídil jsem si trezor, ten první model. Mám uschované Ethereum na Exodu a chtěl bych si je převést do Trezoru, ovšem absolutně nevím jak. Bitcoin šel normálně odeslat, ale Ethereum chce nějakého prostředníka My Ether Wallet a tam zůstávám paralizován. Vůbec se v tom neorientuji, podniknl jsem pár kroků a zůstal jsem viset ve vzduchoprázdnu a nemohu se hnout dál. Zkusil jsem si podle daných instrukcí vytvořit peněženku a na ní jsem pro zkoušku odeslal zanedbatelné množství Etherea, ale nyní ani nevím jak zkontrolovat, jestli tam to Ethereum opravdu je a jak s ním dál manipulovat. Byl bych velmi vděčný za tvou pomoc.

    • Maigi

      Ahoj, nejsem si jistý, že zrovna já jsem ten pravý na odpověď. Skrz MEW jsem uskutečnil tuším jen jednu jedinou transakci. Dobrý návod jsem našel tady: https://kryptoweb.sk/myetherwallet-navod/

  3. Petr

    Ahoj, jak je to s tim "Trezor Bridge" do nej jdou nasazet všechny podporované měny? Dik Petr

  4. Eva

    Ahoj, prosím ta, ako si do trezoru T prehodím xrp? Na ľavo na lište je na výber z kryptomien (predvolený je bitcoin), ale nemám tam xrp. Pozerala som video na you tube od nejakého Rusa a on tam mal na vyber aj xrp. Mne to tam chýba. Tak neviem či mám písať priamo na podporu, alebo si tam musím xrp sama nejako pridať. Ďakujem

  5. Eva

    Ahoj. Keď sa odhlasujem z hardwarovej peňaženky Trezor T, treba sa niekde od logolovať - odhlásiť, alebo stačí len tak vytiahnuť USB kábel trezoru z počítača? Triavialna otázka, ale ja fakt neviem ako sa odhlásiť :) Dakujem

    • Standa

      Když se odhlašuješ z trezoru, klikni na šipku vlevo nahoře ....Trezor...nebo název tvého trezoru a zvol: zapomenout zařízení....poté když někdo najede na tvém zařízení na adresu: trezor.io nezjistí tvé finanční prostředky...snad jsem pomohl.

  6. Standa

    Ahoj Michale, mám dotaz ohledně kategorizace kryptoměn v trezoru T. Po určité době se může nabídka uložených měn rozrůstat a pak je neefektivní vyhledávat z dostupné nabídky (panel vlevo nahoře) u kterých transakce proběhly a u kterých ne. Říkám správně, že pro každou kryptoměnu je lepší vytvořit účet a ten mít zobrazen v seznamu nalevo...např. účet1 Bitcoin...účet 2 Litecoin atd. Pak již nebude otravné vybírat abecedně jednotlivé měny ze seznamu, a zjišťovat kliknutím jestli zde transakční pohyb byl, či nikoliv. Díky za radu.

  7. Karel

    Lidi blba otazka cryptomen je tisice kolik jich umozni Trezor T ulozit . Dik za pomoc

  8. Dušan

    No, tak mě nefunguje dotyková obrazovka na trezoru... První instale a hned komplikace... Někdo podobná zkušenost?

  9. Martin

    Ahoj, po připojení modelu One do PC mi ho aplikace Terzor Suit nechce načíst. Bridge mám stažený, zkoušel jsem povypínat firewall i antivirus a bezúspěšně.Trezor One přitom svítí. Máte s tím někdo zkušenosti? Budu rád za každou radu. Díky

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.