Ze života affiláka

Půlroční update

4.7.2017 4 min čtení

Půlroční update

Reading Time: 4 minutes

Dlouho jsem nic nenapsal o stavu projektů, na kterých dělám a co je nového. Pololetí je proto ideální chvíle na nápravu.

Affiliate hubnutí

Affil na hubnutí už nedělám. Nevyvíjelo se to dle mých představ a já neměl cashflow a trpělivost vykrýt nepříznivé období. Zároveň mi tahle tématika jako jediná nezapadala do ostatních projektů dohromady. Obor ale stále považuji za jeden z nejlepších a kamarádům, kteří u něj zůstali, se daří výborně.

PPF

Tohle je „novinka“, o které jsem zatím nemluvil. Většinu času aktuálně trávím na projektu pro skupinu PPF, o kterém ale bohužel vzhledem ke smlouvě nemohu říct vůbec nic. Proto jen tahle stručná poznámka.

Bankonaut

Teď už se konečně trochu rozepíšu. V jednom mém starším komentáři jsem poznamenal, že kromě affilu hubnutí do sebe všechny mé projekty nakonec zapadnou. Hubnutí už nedělám a Bankonaut je právě ten projekt, ve kterém se nakonec všechny mé ostatní aktivity prolnou. Tím se to zjednodušuje.

Na úvod zopakuji, že Bankonauta jsem začal vytvářet jako zhmotnění své vize, jak by mela vypadat aplikace na správu financí, kterou bych sám používal. Bohužel spuštění začíná připomínat několikaleté spouštění Fandorova Skrblíka. Ten příměr bude za chvíli ještě trefnější. Zamýšlel jsem se totiž, jak bude vypadat propagace, zvažoval blog, kde by byly aktuality o aplikaci, možná celém oboru a najednou mi došla celá ta myšlenka, pro kterou to dělám a která vše spojuje.

Bankonaut má pomáhat lidem lépe spravovat své peníze, ale proč by to měla být jen appka, když ten problém je mnohem větší?

Pomoci lidem s finanční gramotností lze mnoha způsoby a pokud už mám dělat nějaký blog k aplikaci, proč by to rovnou nemohlo být jakési komunitní centrum okolo myšlenky finančního vzdělávání? Jako affilák vím, jak je cenné si vybudovat komunitu v nějakém oboru, kde působíte, sám jsem to ostatním doporučoval. Zároveň jako nespokojený uživatel vím, co mi na trhu chybí a jak si představuji, že by měla finanční gramotnost vypadat. To, co se za ní dosud vydává, je bohužel k pláči.

Vůbec bych se nezlobil, kdyby takový magazín dosáhl úrovně skrblíka, i když to dle Fandorových slov, „na voňavé holky a placaté káry nikdy nevydělá“.

Abych ale nepřeskakoval, co to vlastně stavím?

Rád bych postavil komunitu lidí, kteří se zajímají o svou finanční budoucnost, kolem projektu, který bude o čemkoliv, co vám reálně vydělá, uspoří, nebo zhodnotí peníze. 

Bude to takový kříženec mezi: skrblik.cz (i když ten se zabývá pouze šetřením), penize.cz (i když v sekci investic nehodlám dát žádný prostor pro investiční produkty a půjčky nebudu nabízet) a usetreno.cz (i když tady zase půjdu trochu dál za obyčejné kalkulačky energií, viz dále).

Jak vidíte, nedá se to moc uchopit příměrem ke konkurenci, spíš to bude dost jiné. Sjednocuje to filtr – „vše, co prospívá tvé peněžence“.

O monetizaci komunitního projektu takového typu se vůbec nebojím. Cest je mnoho a já jich využiju hned několik. Samozřejmě nejvýkonnější možností je monetizace skrz vlastní produkt ve stejném oboru, což bude ta moje aplikace na správu financí. Jako prodejce takové aplikace je samozřejmě v mém zájmu, aby se co nejvíc lidí zajímalo o své peníze a jejich správu. Proto bude tenhle magazín vlastně celá má marketingová strategie, jak appku dostat mezi lidi.

Není to zase nějaký bláznivý megalomanský plán, který zapadne. Nápad jsem dostal už v únoru a magazín spustím někdy příští týden, vše je připravené.

eHUB + Affilák.cz

V magazínu Bankonaut bude sekce o vydělávání a v ní zase sekce affiliate marketing jako jedna z možností. Možná teď některé z vás zklamu, ale magazín affilák.cz skončí a jeho články se přesunou do affiliate kategorie finančního magazínu Bankonaut.

Nedává smysl psát stejné články na dvě místa a také specializovaný magazín o affiliate marketingu má v ČR přecijen dost malé publikum. Naopak mi dává smysl, abych toto malé publikum zvětšil skrz obecnou tématiku financí a přilákal tak do affilu nové tváře. Také si myslím, že řadu affiláků bude zajímat tématika peněz.

V této affiliate sekci budu nováčkům i ostříleným affilákům doporučovat síť eHUB. Samozřejmě, že si řeknete, že to je přece jasné, když jsem tam zainteresovaný, ale je to spíš naopak. Já s eHUBem spolupracuji právě proto, že bych ho doporučil ostatním. Uvnitř se chystají skutečně zajímavé novinky a už dnes například nenajdete na trhu konverznější možnosti propagačních prvků.

Energonaut

Mluvil jsem o energetických kalkulačkách. Teď na to navážu. V sekci úspor finančního magazínu samozřejmě budu muset nějak uchopit energetické výdaje. Většina konkurentů nabízí kalkulačky srovnání cen, které jsou do nějaké míry nezávislé. Začal jsem spolupracovat s jednou energetickou firmou, která jde nad rámec těchto možností a zákazníkům vyřeší prakticky celou energetickou otázku.

Dokáží nejen porovnat celý trh včetně 2 energetických burz a optimalizovat dodávky,  ale také nabídnou úsporné produkty od žárovek po tepelná čerpadla za statisíce, na některé drahé stroje umí zajistit dotace, zlevňují i vodu nebo paliva a to i velkým firmám, obcím a městům, zařídí veškeré papírování a jsou schopni garantovat, že nezaplatíte žádnou sankci – smlouvy pročítají a hlídají za vás. Někdy se dokonce i dohodnou s energetickým dodavatelem i po nevýhodném podpisu. Tohle obyčejná porovnávací kalkulačka neumí a já chci na Bankonautovi doporučovat to nejvýhodnější pro zákazníka.

Specialista na energie ale nemůže být dobrý ve všem, proto zaostává v online marketingu a sebeprezentaci. Tady jsme našli prostor pro spolupráci a tím vznikne značka Energonaut, pod kterou budu službu za ně prezentovat.

Ostatní

Zbývají už jen drobnosti.

Redesignoval jsem blogísek na základní minimalistickou šablonu a pokusím se častěji psát o tom, jak se věci kolem Bankonauta vyvíjí.

Začal jsem se zajímat o kryptoměny. Budou také celkem logickým tématem, o kterém budu v magazínu psát. Je okolo nich spousta zajímavých příležitostí a naopak se začíná objevovat spousta podvodných firem, které se snaží na neznalých přiživit. Před těmi bude třeba lidi varovat.

I když jsem minule vychvaloval Google Inbox, začínám testovat Things 3, protože úkolů začíná být hodně a moje nároky na jejich správu se mění. Zatím spokojenost.

To bylo ve stručnosti vše, pokud jde o projekty. Příští blogpost už bude při příležitosti spuštění magazínové části Bankonauta, na to se už moc těším 🙂

5 komentářů
 1. fandorek

  Držím ti palce, i když vidím ve tvých představách vlastní naivitu (a i konkrétní chybné úvahy) jako na začátku naší Skrblíkovy cesty. Tak je to asi v pořádku, pokud vydržíš, tak to časem vykrystalizuje. Chci tě ale upozornit na jednu věc - pokud chceš zrealizovat to, co si výše napsal, tak si připrav 2-3 miliony korun a několik let trpělivosti / práce "zadarmo", výrazně levněji to ve stávající "skrblíkově" kvalitě udělat imho nejde. Psychicky a i finančně je to docela náročné vydržet - znamená to, že budeš chodit každý den 12+ měsíců do práce, za práci nedostaneš žádné peníze, ale naopak do té práce budeš každý měsíc třeba 100k kč nosit. Nakonec se to možná zlomí a najdeš profitabilní cestu, ale neni to samozřejmost, taky se to zlomit nemusí, když nebudeš vytrvalý nebo na to prostě nepřijdeš.

  • Maigi

   Ahoj, díky za komentář, určitě částečně souhlasím, na začátku je asi každý naivní a bude to kopec práce. Několik let práce zadarmo to bude, ale i tak nevěřím, že to bude tak černé, jak popisuješ. U skrblika to být mohlo, ale pro změnu u něj zase já vidím spoustu neefektivity typu lidi, kteří většinou přišli na web skrz kw slevové kupony jsou monetizování přes adsense. Z tohoto pohledu si myslím, že lze stejných výdělků dosáhnout s poloviční, možná čtvrtinovou návštěvností. A ano, možná i tenhle pohled je naivní, uvidíme. Každopádně hodně se mi líbí tvé reporty a náhled dovnitř. Taky budu v tomhle otevřený a dám echo, jak se to daří / nedaří.

 2. Martin

  Hele s tou aplikací na výdaje nevím, dříve jsem používal Toshl, ale nebavilo mě ty výdaje neustále psát. Dneska to z části řeším přes mBank, mají skvělé bankovnictví, které ti automaticky kategorizuje výdaje, takže vše co zaplatím kartou či převodem na účet + příchozí výplata (90% finančních toků), tak se mi to automaticky všechno dá do kategorií. Tohle je super věc, protože to nezabírá žádný čas, a jediné co musíš na evidenci výdajů dělat je ve skrze vše platit kartou... Další věc, u řešení výdajů, což dnes nevím o aplikaci, co by to řešila, jsou vysoké jednorázové výdaje (nákup auta/rekonstrukce bytu) a jejich umořování. Klasické aplikace na sledování pak nedávají moc smysl, když jeden měsíc vrazíš 100.000 Kč do auta, které budeš držet třeba 5 let, a aplikace ti to prdne jako běžný měsíční výdaj a ty pak eviduješ 100k mínus místo toho, aby tam byla nějaká amortizace...

  • Maigi

   Přečti si http://maigi.cz/bankonaut/ - kde jsem appku představoval. Nehodlám dělat další kopii hloupých konkurentů, kteří pouze zkategorizují výdaje z minulosti a ukážou koláčový grafík. To by bylo zbytečné. Vyrábím appku úplně jinak právě z těch důvodů, které popisuješ.

 3. […] Rok 2017 se po pracovní stránce slušně vydařil, hlavně v affilu. Vlastně víceméně všechny mé projekty se nějakým způsobem týkaly affiliate marketingu. Něco jsem už rozebíral v článku o půlročním updatu. […]

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.