Affiliate marketing Jak propagovat

Jak psát výnosné reklamy

15.2.2016 3 min čtení

Jak psát výnosné reklamy

Reading Time: 3 minutes

Už víte, že mezi mé neoblíbenější reklamní kanály patří Facebook reklamy. Popsal jsem metody, cílení, měření, jak testovat, co testovat a další podrobnosti. Dnes jsem se zkusil zamyslet nad tím, jak psát ty nejvýnosnější reklamy a co měly z hledisla textů společného ty nejlepší, které mi prošly rukama.

Strach

Strach je jednoznačný favorit zejména u půjček. Mnohem lépe mi fungovalo, připomenout složenky namísto ukazování, co všechno si mohou lidé s půjčkou dovolit. Efektivnějši tedy prodáte půjčku po dovolené, než před dovolenou na ni. I před Vánoci ale prodává strach. Strach, že zákazník nebude mít na dárky, nesplní svou „povinnost“ a bude se cítit hrozně. Strach z negativního pocitu. Je to možná na hraně, ale půjčky nejlépe prodává připomenutí vztahů, rodina u krbu a text, který vyvolá obavu z neschopnosti jim plnit přání a potřeby.

Jeden z nejsilnějších motivátorů funguje i v dalších oborech. Jednou jsem někde četl příklad, který tohle dokonale vystihuje. Byl to tuším nadpis: “Jestli vaše přebytečná kila neshodíte hned, možná už vám zůstanou navždy”. Podobná věta, která vyvolává emoci strachu se dá vymyslet téměř k jakémukoliv produktu nebo službě. Z mé zkušenosti převyšují výsledky prodeje strachem motivátor odměny a „cukru“ o násobky. Vykašlete se na ukazování hezkých produktů a pláží.

Závist

Druhým silným společným faktorem úspěšných reklam je vyvolávání závisti. Tu vyvolají zejména reálné příběhy spokojených zákazníků. Příběhy jsou obecně fungujícím reklamním prvkem a možná je to právě proto, že vyvolávají pocit – já chci taky. Marketér si uvědomuje, že lidé nechtějí produkt, nechtějí službu, chtějí jen výsledek a ten je v zásadě dost podobný. Lidé chtějí být jen šťastní. Proto mi nikdy moc nefungovala reklama, která vyzdvihuje výhody služby. Musíte vyzdvihnout příběhy lidí, kteří vyřešili svůj problém, který je děsil a nyní jsou díky tomu šťastní. Váš nový zákazník chce také. Také chce být šťastný, také se nechce bát.

Úspěšnější reklamy jsou konkrétnější reklamy. Lidé se do uvedených obav nebo popsaných šťastných příběhů musí co nejvíc vcítit. Čím konkrétnější jste, tím víc si čtenář představuje sám sebe. Popište, jak bude probíhat služba a čtenář už se uvidí v situaci po nákupu.

Proto obecně fungují čísla v nadpisech. Někteří si vezmou tuhle zkušenost a cpou čísla bez rozmyslu do každého nadpisu, ale je třeba pochopit, proč čísla fungují. Když si přečtu, že někdo zhubl tolik kilo za 3 měsíce, moji mysl zaplaví myšlenky, co je dnes za měsíc a jaký měsíc bude za 3 měsíce. To je to, co potřebujete, aby si čtenář představil v té situaci sebe a moc chtěl zažít totéž, nebo v případě strachu moc nechtěl.

Omezený bonus

Třetím prvkem, který funguje, jako magnet, jsou bonusy a jejich omezení. Pokud můžete cokoliv nabídnout zdarma jako bonus, máte vyhráno. O bonusech jsem psal samostatný článek a podle výsledků reklam také zlevňují inzerci.

Míra potřeby

Co jsem se z analýzy nejlepších reklam naučil? Konverzní poměr reklam zvyšuje míra potřeby. Zvýšit ji můžete zveličováním důsledků u motivace strachu, zveličováním štěstí u motivace závistí skrz úspěšné příběhy, ale také pouhým omezením časové nabídky nebo množství. Tím se přece také zvedne míra potřeby. Míru potřeby nemusí zvýšit zlevnění. Zato velké zdražení musí jít ruku v ruce s jiným zvedáním míry potřeby, protože lidé si řeknou, že to zas až tak nepotřebují, aby zaplatili vysokou cenu.

Minulý týden jsem byl v obchoďáku a viděl nějakou Valentýnskou akci. Dárek zdarma za střílení šípů z luku do srdce. Výhodná nabídka, ale na ni už slyšela slušná várka lidí, díky kterým se utvořila fronta. Vzpomínám si, že jsem si řekl, že tak moc nějaký dárek nechci, abych kvůli němu stál takovou frontu, to si ho raději koupím v obchodě.

To sousloví „tak moc“ je právě klíčem k výnosné reklamě. Co ji definuje, je totiž právě míra potřeby, kterou dokážete probudit. Čím vyšší míra, tím vyšší úspěšnost.

Potřeba může mít podobu závisti, chtíče i obav z problému, který svou nabídkou řešíte, nebo obav z nestihnutí nabídky kvůli času či množstevnímu omezení.

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.